În perioada 18 – 27 septembrie, selecționata U17 a României participă, alături de alte 7 echipe naționale, la turneul Syrenka Cup, desfășurat în Polonia.

La Syrenka Cup, echipa națională a României U17 va disputa 3 partide:

• vineri, 23 septembrie: România U17– Norvegia U17 1-2
  • duminică, 25 septembrie: România U17– Cehia U17
  • marți, 27 septembrie: România U17– Mexic U17/Uzbekistan U17

Naționala U17 a debutat astăzi, 23 septembrie, la ediția din acest an a Syrenka Cup împotriva naționalei Norvegiei. Nordicii au deschis scorul în minutul 3, însă tricolorii au egalat până la pauză prin reușita lui Enes Sali din penalty, venită în minutul 38 al meciului. Golul de 2-1 al Norvegiei a venit în minutul 90 al partidei și România pierde astfel primul joc de la turneul din Polonia.

Echipa folosită în meciul cu Norvegia de selecționerul Ion Marin:

România U17: 1. Ungureanu (12. Munteanu ‘46) – 2. Miruță, 6. Nistor, 5. Fătu, 3. Călugăr – 8. Szimionaș – 11. Băsceanu (14. Păcuraru ‘46), 10. Gheorghe, 7. Sali – 19. Cocoș (17. Dima ‘46), 9. Vermeșan (cpt.) (18. Tarbă ‘77)

Rezerve: 13. Ureche, 15. Racu, 16. Lăpădătescu, 21. Mereanu, 22. Oarga

Rezultatele înregistrate în celelalte partide din cadrul tunreului:

• Anglia – Cehia 3-0
  • Polonia – Uzbekistan 5-2
  • Portugalia – Mexic 4-2

Lotul convocat de selecționerul Ion Marin:

• Portari: Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923), Rafael Munteanu (Farul Constanța)
  • Fundași: Alin Chinteș, Răzvan Călugăr  (ambii Universitatea Cluj), Eduard Chihaia (Farul Constanța), Rareș Fătu (Parma / Italia), Tommaso Nistor (SPAL / Italia), Andrei Racu (Atalanta / Italia), Alexandru Ureche (AFK Csikszereda), Robert Lepădătescu (Universitatea Craiova)
  • Mijlocași: Gabriel Gheorghe, Matei Mereanu ( ambii FC Rapid 1923), Marius Miruță (FCSB), David Păcuraru, Luca Băsceanu, Enes Sali (toți Farul Constanța), Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania)
  • Atacanți: Alin Cocoș (Farul Constanța), Andrei Dima (FC Rapid 1923), Vlad Oargă (ACS Viitorul Cluj), Ioan Vermeșan (Ripensia Timișoara)

Drumul spre EURO 2023 începe în toamnă

În luna octombrie, generația de jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2006 va lua startul în prima etapă a calificărilor pentru Campionatul European U17 2023 din Ungaria. România face parte din grupa 6, alături de Belgia, Danemarca și Estonia, și va fi gazda meciurilor de calificare din această etapă. Se califică mai departe la turul de elită primele 2 clasate din fiecare grupă, alături de cele mai bune 4 echipe clasate pe poziția a 3-a.