Ieri, 22 noiembrie, a avut loc primul meci din cadrul stagiului de pregătire pe care naționala U16 îl desfășoară în Macedonia de Nord.

Programul meciurilor este următorul:

• Marți, 22 noiembrie: Macedonia de Nord U16 – România U16 0-4
  • Joi, 24 noiembrie: Macedonia de Nord U16 – România U16, ora 11:00, FFM Training Centre

Echipa României a deschis rapid scorul prin Vlad Oarga, în minutul 3 al partidei. Robert Petculescu a dublat avantajul tricolorilor în minutul 36, Mario Ilie, în minutul 57, și Mihai Toma, în minutul 74, punctând și ei până la finalul partidei.

S-au jucat 2 reprize de 40 de minute. Echipa folosită de selecționerul Nicolae Roșca:

România U16: 1. Ungureanu – 2. Gașpar, 5. Ioniță, 6. Dumitra, 3. Techereș (17. Pădurariu 80+1′) – 8. Petculescu (18. Gogescu 67′), 4. Lambru (16. Olaru 67′), 11. Burlacu (21. Toma 74′) – 17. Ilie, 9. Oarga (19. Doicaru 74′), 10. Pîrvu (Păun 67′)

Rezerve: 12. Maxim – 13. Manolache, 14. Vitan, 15. Ilaș, 20. Stana

Lotul convocat pentru această acțiune:

Portari: Alexandru Maxim (FCSB), Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923)

Fundași: Florin Gașpar (CSȘ Craiova), Narcis Ilaș (FC Botoșani), Ștefan Ioniță (SC Dinamo 1948), David Dumitra (Farul Constanța), Matei Manolache (FCSB), Fabian Vitan (Universitatea Cluj), Ricardo Pădurariu (FCSB), Alin Techereș (Universitatea  Cluj)

Mijlocași: Cosmin Stana (Universitatea Craiova), Mario Ilie (U Craiova 1948), Diego Burlacu (ACS FC Bacău), Mihai Toma (FCSB), Andrei Gogescu (FCSB), Răzvan Olaru (Politehnica Iași), Robert Petculescu (Progresul Spartac), Vlad Lambru (Universitatea Cluj), Darius Păun (FC Rapid 1923), Yanis Pîrvu (Campionii FC Argeș)

Atacanți: Iustin Doicaru (Farul Constanța), Vlad Oarga (ACS Viitorul Cluj)