Naționala de futsal a României a învins miercuri seară Estonia, scor 7-1, în prima partidă de la Futsal Week January Cup – Poreč 2023, competiție la care mai participă  Bosnia și Herțegovina, Groenlanda și Ungaria.

Startul tricolorilor la turneul din Croația a fost unul lansat, naționala pregătită de Endre Kacsó reușind să impresioneze la primul joc din 2023.

„Primul meci în 2023, prima victorie! Pentru moral este foarte bine, mai ales că această primă partidă din an a venit după pauza de iarnă și după o scurtă perioadă de pregătire. M-a bucurat pofta de joc a băieților, faptul că au luat în serios partida și că au arătat determinare. Am făcut trei linii, toți au primit minute. Pentru această partidă l-am sacrificat pe Vlăduț Dudău, care a stat în tribună. Avem 15 jucători, pe foaie sunt admiși 14. Va juca însă și el. E doar începutul. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ, să scoatem cât mai mult de la acest turneu, unde până la urmă rezultatele contează mai puțin. Important e cu ceea ce vom rămâne după Futsal Week January Cup – Poreč 2023. Mă bucur pentru cei tineri, care, iată, au invadat lotul”, a spus Endre Kacsó.

Partida cu Estonia a marcat debutul la naționala de seniori a lui Szilárd Kanyó. Jucătorul echipei FK Odorheiu Secuiesc a avut o evoluție foarte bună și, în plus, a și marcat la debut! Autor al ultimului gol pentru România contra Estoniei, Darius Nastai și-a trecut și el în cont prima reușită în tricoul primei reprezentative. Astăzi este zi de pauză pentru naționala României, care are programat un antrenament. Cea de-a doua partidă de la Futsal Week January Cup – Poreč 2023 a tricolorilor este programată mâine, vineri, 13 ianuarie, împotriva Ungariei.

ESTONIA – ROMÂNIA 1-7 (1-4)

Au marcat: Stanislav Bostrov (17) / István Hadnagy (3), Szilárd Kanyó (7), Daniel Araujo (10), Richárd Iszlai (20), Paolo Fereirra (22), Andrei Crăciun (32), Darius Nastai (40)

ESTONIA: 20. Mark Boški (cpt), 12. Dmitri Gabenko – 4. Artur Bostrov, 19. Igor Vassiljev, 14. Edwin Stuf, 9. Temari Nuuma, 10. Lehar Savikink, 2. Erki Mottus, 11. Raul Rebane, 8. Nikita Tsernei, 5. Martin Heinaru, 18. Mark Ivanov, 6. Marek Naal, 3. Stanislav Bostrov
Selecționer: Raili Ellermaa

ROMÂNIA: 12. Petrișor Toniță (cpt), 21. Andrei Dinicuță – 2. Andor Bálint, 3. Richárd Iszlai, 19. Szilárd Kanyó, 8. József Kerestély, 11. Mihnea Toader, 15. Darius Nastai, 5. Sergiu Gavrilă, 20. Andrei Crăciun, 7. Daniel Araujo, 18. Szabolcs Mánya, 9. István Hadnagy, 14. Paolo Fereirra
Selecționer: Endre Kacsó

• Vlăduț Dudău a fost singurul jucător din lot care nu s-a aflat pe foaia de joc.