Naționala de futsal a României a învins Danemarca, scor 5-1 (2-1), în primul meci din Grupa a 8-a a Main Round-ului calificărilor pentru Campionatul Mondial din 2024.

Partida găzduită de Sala Sporturilor din Târgu Mureș, unde publicul a creat o atmosferă extraordinară, a fost dominată de echipa pregătită de Endre Kacso.

Debutantă într-o fază superioară a preliminariilor, formația Danemarcei i-a dat însă destule bătăi de cap naționalei României în prima repriză. Danezii au fost cei care au deschis scorul, prin căpitanul Mats Farck, dar tricolorii au reacționat rapid, egalând prin Istvan Hadnagy, iar la câteva minute distanță au trecut la conducere după ce căpitanul Felipe Oliveira a transformat un penalty acordat ca urmare a unui henț al danezilor.

După pauză, România nu a mai avut probleme. În plus, a ieșit la rampă Istvan Hadnagy, jucătorul formației maghiare Kecskemet marcând alte trei goluri!

În echipa noastră au debutat cu această ocazie Daniel Araújo și André Luis Sasse.

ROMÂNIA – DANEMARCA 5-1 (2-1)

Sala Sporturilor, Târgu Mureș

Au marcat: Istvan Hadnagy (de patru ori!), Felipe Oliveira (penalty) / Mats Farck

Arbitri: Hikmat Qafarli, Knyaz Amiraslanov; Ali Jabrayilov (toți din Azerbaijan)

Programul meciurilor din Main Round:

6 octombrie 2022: ROMÂNIA – Danemarca LIVE FRF.tv

11 octombrie 2022: Finlanda – ROMÂNIA

1 martie 2023: ROMÂNIA – Finlanda

5 martie 2023: Danemarca – ROMÂNIA

Lotul convocat de selecționerul Endre Kacso:

Portari: Theodor Badea Lungu (CFR Timișoara)Petrișor Toniță (United Galați)Andrei Dinicuta (Autobergamo Deva);

Jucători de câmp: Andor Balint (Odorheiu Secuiesc), Richard Iszlai (Odorheiu Secuiesc), Sergiu Gavrilă (Autobergamo Deva), Daniel Araujo (United Galați), Octavian Cireș (United Galați), Istvan Hadnagy (Kecskemet Futsal | Ungaria), Felipe Oliveira (Napoli Futsal | Italia), Andre Sasse (Portimonense | Portugalia), Paulo Fereira (Povoa Futsal Clube | Portugalia), Andrei Crăciun (United Galați), Darius Nastai (CFR Timișoara), Szabolcs Manya (Kecskemet Futsal | Ungaria), Tamaș Miklos (Odorheiu Secuiesc).