Deşi a deschis scorul în meciul cu CS Mioveni, U Craiova 1948 SA a fost învinsă pentru prima dată în acest sezon, chiar pe teren propriu, lovitura de graţie fiind dată de un autogol nefericit

Stadionul “Ion Oblemenco” pare să nu le poarte noroc celor de la U Craiova 1948 SA, cel de-al doilea meci oficial disputat aici terminându-se tot cu un eşec. Eliminaţi în 16-imile Cupei României după 1-3 cu ASU Poli Timişoara, oltenii au sperat că în campionat vor avea mai mult noroc.

După o repriză albă, liderul eşalonului secund a deschis scorul prin italianul Campagno (52), la primul său gol pentru echipa sa. După mai multe ocazii de ambele părţi, oaspeţii au dat lovitura în interval de un minut. Mai întâi, Işfan (80) a egalat din penalty, iar imediat după reluarea jocului, balonul a ajuns din nou la oaspeţi, a urmat o centrare în faţa porţii, Rusu a luftat, iar balonul s-a lovit de Huyghebaert şi a ricoşat în poarta gazdelor.

CLASAMENTUL GENERAL DUPĂ 18 ETAPE

Cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, gazdele au avut un gol anulat pentru ofsaid, astfel că tabela a rămas neschimbată şi a consemnat prima înfrângere din acest sezon a liderului. U Craiova 1948 SA a rămas pe primul loc în clasament, dar are acelaşi număr de puncte ca şi următoarea clasată, ASU Poli Timişoara.

Cu doar trei etape înainte de finalul sezonului regulat, lupta pentru cele şase locuri care asigură calificarea în play-off s-a complicat. Astfel, de la locul 3 până la locul 12 e o diferenţă de doar patru puncte, cu patru echipe având câte 28 de puncte, alte trei la cota 27 şi câte una cu 26, 25 şi 24.

Jumătate dintre echipele de pe cele zece locuri – ASU Poli Timişoara, AFC Farul Constanţa, CS Mioveni, U Cluj şi SCM Gloria Buzău – au câte un meci în plus disputat, astfel că ele vor mai juca în doar două dintre cele trei etape rămase.

Iată rezultatele şi programul etapei a 18-a, cu roşu fiind marcate meciurile televizate:

06.03.2021, ora 11:00
CSM Slatina – AFC Farul Constanţa 1-1 (0-0)

Constantin Radu (46) / Ilie Damaşcan (70)

CS Aerostar Bacău – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu 1-1 (0-1)
Alexandru Popescu (47) / Gabriel Dodoi (19)

SCM Gloria Buzău – AFC Unirea 04 Slobozia 2-0 (1-0)
Cosmin Tucaliuc (8 – pen.), Alexandru Dinu (63 – aut.)

06.03.2021, ora 12:00
Fotbal Club Rapid – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 1-3 (0-0)
Adrian Bălan (65 – pen.) / Juan Bauza (54), Attila Csürös (56), Soufiane Jebari (87)

07.03.2021, ora 11:00
AFC Dunărea 2005 Călăraşi – AFC Ripensia Timișoara 2-2 (1-0)
Cristian Puşcaş (45, 87) / Nemanja Soković (74, 84)

ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița 2-1 (1-0)
Marius Cioiu (38), Alin Ţegle (88) / Laurenţiu Buş (90 – pen.)

07.03.2021, ora 13:00
ACS ASU Politehnica Timișoara – FC Metaloglobus Bucureşti 1-0 (1-0)
Stjepan Plazonja (18)

08.03.2021, ora 15:30
ACS Fotbal Comuna Recea – AS FC Universitatea Cluj 1-0 (0-0)
Marius Coman (54 – pen.)

09.03.2021, ora 19:00
U Craiova 1948 SA – CS Mioveni 1-2 (0-0) (foto)
Andrea Campagno (52) / Mihai Işfan (80 – pen.), Jérémy Huyghebaert (81 – aut.)

FC Petrolul Ploieşti a stat deoarece AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele s-a retras din campionat