Cu succesul la limită în faţa Ciucului, echipa antrenată de Gabriel Manu a urcat pe locul întâi, unde va rămâne cel puţin până la disputarea derby-ului dintre FC Petrolul Ploieşti şi U Craiova 1948 SA.

Eliminată din Cupă de către FC Petrolul Ploieşti, după un meci care a ajuns în reprizele de prelungiri, Metaloglobus a mai rămas cu un singur obiectiv asupra căruia să se concentreze, campionatul. Şi o face cum nu se poate mai bine, dovadă victoria de sâmbătă cu AFK Csikszereda, care a reprezentat al nouălea meci de campionat consecutiv fără eşec!

Practic, în afara bucureştenilor, doar fostul lider, U Craiova 1948 SA mai este neînvins, dar care are duminică un examen greu, la Ploieşti, pe terenul petroliştilor. O victorie a prahovenilor sau un rezultat de egalitate sunt cele două variante care vor lăsa pe Metaloglobus în fotoliul de lider după această etapă, în timp ce o victorie a oaspeţilor îi va (re)aduce pe aceştia pe primul loc.

Revenind la meciul din Capitală, debutul a fost umbrit de o accidentare serioasă a lui Bor, care a ajuns la spital. La faza din minutul 2, în care şi-a dat autogol cu capul fără să vrea, mijlocaşul oaspeţilor a fost lovit în plină figură cu pumnii de propriul portar, care a ieşit să boxeze balonul trimis în careu din lovitură liberă.

Csikszereda a reuşit să egaleze cu un sfert de oră înainte de final, dar cel mai mic dintre fraţii Herea a stabilit soarta partidei cu două minute înainte de fluierul de sfârşit.

ASU Poli, al zecelea meci consecutiv fără eşec acasă

Una dintre surprizele plăcute ale noului sezon este ASU Poli Timişoara, echipă care închide în acest moment podiumul, la egalitate de puncte cu U Craiova 1948 SA, dar cu golaveraj mai slab. Golul lui Scutaru a fost de ajuns pentru ca ASU Poli să bifeze al zecelea meci consecutiv fără înfrângere pe teren propriu.

Scorul zilei a fost stabilit la Turnu Măgurele, acolo unde Turris-Oltul s-a impus cu 4-1 în duelul cu CSM Reşiţa, toate golurile fiind marcate în prima repriză.

Comuna Recea, Ripensia şi AFC Farul s-au impus la limită în deplasare, în timp ce singurul egal al zilei s-a consemnat la Slobozia, acolo unde Unirea şi Dunărea Călăraşi au remizat, scor 2-2. De menţionat că pentru oaspeţi acesta a fost primul egal din actuala ediţie de campionat.

Duminică se va disputa derby-ul dintre FC Petrolul Ploieşti şi U Craiova 1948 SA, iar luni se vor întâlni CS Mioveni şi U Cluj. Ultimul meci al rundei, cel dintre SCM Gloria Buzău şi Viitorul Pandurii a fost reprogramat pe 4 noiembrie, din cauza problemelor avute de oaspeţi pe motiv de COVID-19.

Iată programul şi rezultatele rundei a noua, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

24.10.2020, ora 11:00
CS Aerostar Bacău – ACS Fotbal Comuna Recea 2-3 (1-2)
Andu Moisi (4), Cătălin Vraciu (78) / Alin Văsălie (9), Marius Coman (35 – pen.), Ante Bakmaz (62)

ACS ASU Politehnica Timișoara – CSM Slatina 1-0 (1-0)