Casa Fotbalului a găzduit astăzi, luni, 19 mai, de la ora 12:00, tragerea la sorți prin care a fost stabilită ordinea disputării jocurilor de baraj pentru menținerea/promovarea în SuperLigă. Evenimentul a fost transmis live pe YouTube FRF TV și pe pagina de Facebook a Federației Române de Fotbal.

Echipele de pe locurile 7 și 8 din play-out-ul SuperLigii, Politehnica Iași și Unirea Slobozia, vor întâlni, în dublă manșă, a patra, respectiv a treia echipă cu drept de promovare din play-off-ul Ligii 2 Casa Pariurilor, FC Metaloglobus București, respectiv FC Voluntari. Duelurile au fost stabilite în urma ultimelor meciuri programate duminică în play-out-ul primului eșalon, respectiv în play-off-ul Ligii 2 Casa Pariurilor.

Astfel, în urma tragerii la sorți, partidele tur se vor juca în următoarea ordine:

  • Politehnica Iași – FC Metaloglobus București;
  • FC Voluntari – Unirea Slobozia.

Meciurile tur vor avea loc pe 24 mai, în timp ce partidele retur se vor disputa pe 1 iunie. Programul complet urmează să fie stabilit împreună cu deținătorii de drepturi TV și comunicat ulterior.

CFC Argeș (campioană Liga 2 Casa Pariurilor) și FK Csikszereda au promovat direct în prima ligă, Gloria Buzău și Sepsi OSK au retrogradat în eșalonul secund.