În perioada 12-19 noiembrie, naționala U18, pregătită de Ion Marin, va efectua un stagiu de pregătire la București, urmând să dispute și două partide amicale împotriva reprezentativei similare a Italiei.

Programul meciurilor este următorul:

• Joi, 16 noiembrie: România – Italia 1-3
  • Duminică, 19 noiembrie: România – Italia, ora 11:00

Ambele partide se vor disputa pe stadionul Concordia din Chiajna și vor fi transmise live pe www.frf.tv!

În primul meci dintre cele două naționale, disputat astăzi, 16 noiembrie, Italia s-a impus cu 3-1. România a deschis scorul din penalty în minutul 24 prin Ioan Vermeșan, italienii reușind egalarea prin Filippo Scotti în ultimul minut al primei reprize, în urma unui corner. În cea de-a doua repriză, oaspeții au trecut în avantaj în minutul 62, după o reușită semnată din penalty de Filippo Pagnucco, tot de la 11 metri punctând și Leonardo Mendicino în minutul 84, acesta fiind și scorul final, 3-1 în favoarea naționalei Italiei.

Meciul revanșă este programat duminică, 19 noiembrie, de la ora 11:00.

ROMÂNIA U18 – ITALIA U18 1-3

Au marcat: Vermeșan-pen. (24’) / Scotti (45’+2), Pagnucco-pen. (62’), Mendicino-pen. (84’)

ROMÂNIA: 12. Munteanu – 3. Fălcușan, 6. Marin, 4. Shehait (22. Ureche 89′) – 2. Chinteș (10. Florea 89′), 20. Lăpădătescu (13. Cercel 73′), 18. Szimionaș (15. Cepoi 89′), 5. Călugăr (14. Brumă 73′) – 11. Păcurar (8. Matei 73′), 9. Vermeșan (19. Vescan-Kodor 73′), 7. Tarbă (16. Băsceanu 73′)

Selecționer: Ion Marin

Rerzerve: 1. Sandu, 23. Găgeatu – 17. Ciupei, 21. Maeschi

ITALIA: 1. Martinelli – 2. Bakoune (19. Ventre 78′), 5. Sadotti-cpt., 6. Ramaj, 3. Pagnucco (13. Simonetto 78′) – 4. Mendicino (14. Deli 88′), 21. Fiorini (8. Riccio 46′), 7. Crapisto (11. Ravaglioli 88′) – 9. Fini (10. Carfora 88′), 18. Spinacce, 17. Scotti (16. Bonanomi 46′)

Selecționer: Daniele Franceschini

Rezerve: 12. Mascardi – 15. Plaia, 20. De Pieri, 23. Bassino

Lotul convocat de selecționerul Ion Marin pentru această acțiune:

Portari: Rafael Munteanu (Farul Constanța), Codruț Sandu (ACS LPS HD Clinceni), Yanis Găgeatu (ACSO Filiași)

Fundași: Alin Chinteș (Universitatea Cluj), Ionuț Cercel (Farul Constanța), Darius Fălcușan (Empoli / Italia), Alexandru Ureche (AFK Csikszereda), Matei Marin (CSA Steaua), Hussein Shehait (CSA Steaua), Răzvan Călugăr (Universitatea Cluj), Mario Brumă (CSA Steaua)

Mijlocași: David Păcuraru (Farul Constanța), Rareș Maeschi (ACS Sport Team București), Paul Ciupei (CFR Cluj), Robert Lăpădătescu (Universitatea Craiova), Răzvan Florea (CSA Steaua), Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia), David Matei (CSA Steaua), Luca Băsceanu (Farul Constanța), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania), Octavian Cepoi (FC Rapid 1923)

Atacanți: Jason Vescan-Kodor (Lecce / Italia), Ioan Vermeșan (Hellas Verona / Italia)