Naționala U17 a României a câștigat și cel de-al doilea meci amical disputat contra reprezentativei din Bosnia & Herțegovina, scor 2-0, la fel ca în prima partidă. Jucătoarele antrenate de Andra Vela au desfășurat în această perioadă un stagiu de pregătire la Arad.

În cel de-al doilea meci, căpitanul Isabela Lazăr a deschis scorul pentru tricolore cu 10 minute înainte de pauză, în timp ce Anamaria Florică a marcat al doilea gol la începutul reprizei secunde, din penalty.

Bosnia & Herțegovina ar fi putut reduce diferența tot din penalty, în minutul 62, însă Boglarka Balog a intervenit și a păstrat avantajul României.

În această toamnă, tricolorele antrenate de Andra Vela vor juca împotriva Lituaniei și Kazahstanului în preliminariile pentru Campionatul European.

ROMÂNIA U17 – Bosnia & Herțegovina U17 2-0

Au marcat: Lazăr (’35), Florică (’48-pen.)

Echipele de start

ROMÂNIA U17: 12. Balog – 11. Stancu, 15. Bolboacă, 6. Fratuțescu, 4. Corsei – 7. Lazăr-cpt., 5. Florică – 20. Ivan, 16. Popa, 10. Szoke – 21. Kara
Rezerve: 1. Moldovan – 2. Năstase, 3. Neacșu, 8. Hodiș, 9. Lobonț,, 13. Lavric, 14. Șerban, 17. Grădinariu, 18. Cristea, 19. Iliescu, 22. Stan
Selecționer: Andra Vela

Bosnia & Herțegovina U17: 12. Panic – 9. Becirevic, 4. Radosevic, 6. Brnic, 15. Milicevic – 7. Dedic, 20. Abdukic, 13. Rankic – 11. Pupic-cpt., 23. Ranica, 10. Dizdaervic
Rezerve: 1. Golubovic – 2. Imamovic, 3. Babic, 5. Kurbasic, 8. Laketic, 14. Panic, 16. Dedovic, 17. Baric, 18. Gradan, 19. Mirkovic, 21. Novakovic
Selecționer: Ilija Lucic

Lotul convocat pentru această acțiune:

Portari: Alessia Moldovan (U Olimpia Cluj), Boglarka Balog (FK Csikszereda), Diana Gabriela Moșanu (Vulpițele Galbene Roman), Patricia Șerban (Politehnica Timișoara)

Fundași: Rianna Fratutescu (Politehnica Timișoara), Andra Mihăescu (Politehnica Timișoara), Karina Bolboacă (PMFC – Sportolda / Ungaria), Denisa Stan (U Olimpia Cluj), Ancuța Iliescu (FC Argeș), Isabela Năstase (Farul), Bianca Corsei (Politehnica Timișoara), Vanessa Lobonț (United Bihor), Valentina Hodiș (U Olimpia Cluj)

Mijlocași: Maria Ivan (ACS Dream Team), Ezter Szoke (FK Csikszereda), Ana Maria Florică (U Olimpia Cluj), Maria Cristea (ACS Dream Team), Isabela Lazăr (Universitatea Craiova), Alexandra Boboc (Farul), Ioana Stancu (Fair Play București), Ariana Marin (FC Argeș), Daria Grădinariu (U Olimpia Cluj), Mădălina Popa (Rapid București), Delia Neacșu (Rapid București), Alexandria Hodiș (U Olimpia Cluj)

Atacanți: Rania Kara (Carmen București), Andreea Șepețan (Politehnica Timișoara), Andreea Lavric (Werder Bremen / Germania), Daria Teodora Vasile (FC Voluntari)