Ieri, 20 noiembrie, au avut loc partidele din cadrul etapei a 3-a din play-off-ul / play-out-ul Ligii de Tineret, etapă ce ne-a propus 2 meciuri interesante între primele două clasate din fiecare serie.

UTA și Farul au ieșit câștigătoare în derby-urile rundei

Constănțenii par a fi trecut peste eșecul din grupele Cupei de Tineret în fața celor de la FCSB și se impun pe terenul acestora cu scorul de 2-3. Emanuel Martinovici, David Păcuraru și Valentin Dumitrache au punctat pentru Farul, în timp ce Alexandru Musi a reușit să marcheze de 2 ori pentru FCSB, insuficient însă pentru a obține măcar un punct din această confruntare. Cele două formații fac schimb de locuri în clasament, Farul urcând pe primul loc cu 32 de puncte, având un punct avans față de FCSB, dar și un meci mai puțin jucat, împotriva celor de la ACS Sport Team.

UTA Arad a reușit să câștige în deplasare, pe terenul Universității Craiova, cel de-al 11-lea meci din 14 jucate în acest sezon în campionat! Arădenii s-au impus cu scorul de 3-2 în  partida cu Universitatea și are acum un avans de 12 puncte față de locul secund din play-off-ul seriei de vest! Astfel, UTA este cu un picior în semifinalele competiției de tineret. Patrick Andreaș, cu o dublă, și Robert Ronai au marcat pentru arădeni astăzi, în timp ce Ionuț Cîrpici și Daniel Buțurcă au punctat pentru craioveni.

Egal spectaculos între Rapid și Sport Team

Giuleștenii au încheiat la egalitate partida cu ACS Sport Team din această etapă după ce , până în minutul 65, au condus cu 3-0! Dragoș Pălii a deschis scorul pentru Rapid încă din minutul 5 al partidei, Andrei Ioniță reușind să ducă scorul la 2-0 până la pauză. David Iordache a punctat și el în startul reprizei secunde, iar totul părea că va merge către o victorie fără emoții pentru giuleșteni. Jucătorii celor de la Sport Team, semifinaliști în sezonul trecut al Ligii Elitelor U17, nu au abandonat lupta și au punctat prima dată în minutul 65 prin Matei Pătrășcoiu. În minutul 79, Bogdan Tănase a redus din nou din diferență, iar în minutul 90+2 al partidei, Mario Tache a marcat golul de 3-3, Rapid ratând astfel șansa de a egala la puncte FCSB.

CSA Steaua rămâne fără victorie în play-off

Formația din Ghencea a pierdut un nou meci în campionat și rămâne singura echipă din cele două serii care nu reușește să acumuleze niciun punct în aceste prime 3 etape. De cealaltă parte, prahovenii reușesc să obțină primul succes după 3 eșecuri consecutive în campionat și urcă pe locul 4, cu 22 de puncte. În următoarea rundă, Petrolul va juca în deplasare cu ACS Sport Team, în timp ce CSA Steaua se va deplasa la Constanța pentru duelul cu Farul.

CFR Cluj oprește seria de invincibilitate a celor de la Sepsi

Covăsnenii erau neînvinși în campioant în ultimele 6 etape și porneau ca favoriți în duelul din această rundă cu CFR Cluj, care ocupa ultima poziție în play-off-ul seriei de vest. Clujenii au reușit să se impună cu 4-0 pe teren propriu și egalează la puncte adversara de ieri și Ripensia Timișoara, cele 3 formații având 22 de puncte, cu un punct mai puțin decât ocupanta locului 3, ACS Viitorul Cluj, și cu două puncte mai puține decât ocupanta locului 2, Universitatea Craiova.

Singurul meci fără goluri al rundei s-a jucat la Timișoara

Ripensia și Viitorul Cluj au încheiat la egalitate, scor 0-0, partida din această rundă, jucată pe terenul celor de la Ripensia. ACS Viitorul Cluj își continuă astfel seria de meciuri fără înfrângere începută la finalul sezonului regular, în timp ce timișorenii reușesc să obțină primul punct din play-off, orice punct fiind important în lupta pentru calificarea în semifinalele competiției. În următoarea etapă, Ripensia va primi vizita Universității Craiova, ocupanta locului secund în play-off-ul seriei de vest, formație de care o despart doar 2 puncte!

Meciuri spectaculoase și în play-out-ul celor două serii

Nu mai puțin de 26 de goluri s-au marcat în cele 6 meciuri din această rundă de play-out, o medie de peste 4 goluri pe partidă!

Dinamo a punctat de 7 ori în partida jucată împotriva celor de la LPS Buzău, scor 7-0, reușind astfel primul succes după 5 etape. Precedentul succes a fost înregistrat în etapa a 8-a a sezonului regular și a fost obținut tot în fața celor de la LPS Buzău.

Politehnica Iași pierde primul meci după 7 etape în care nu a cunoscut gustul eșecului. Politehnica a pierdut duelul de la Voluntari, scor 2-4, dar rămâne în continuare lider în play-out-ul seriei de est, cu 21 de puncte, la 4 distanță de locul secund ocupat chiar de FC Voluntari.

AFC Botoșani se află pe un trend ascendent după ce a reușit să obțină cel de-al treilea succes consecutiv în play-out, 2-0 cu Concordia Chiajna. În comparație, în cele 11 etape din sezonul regular, Botoșani nu a reușit să obțină decât un singur succes și două rezultate de egalitate. Pe lângă victoriile din campionat, aceștia au reușit să învingă și CSA Steaua chiar în Ghencea, în prima etapă din grupele Cupei de Tineret!

În seria de vest, Universitatea Cluj reușește primul succes de la startul play-out-ului, 3-0 pe teren propriu cu FC Argeș. Prima victorie în play-out a fost și pentru Politehnica Timișoara, care a câștigat cu 4-2 duelul cu AFK Csikszereda. Meciul dintre LPS Banatul și Kids Tâmpa Brașov s-a încheiat nedecis, scor 1-1.