Duminică, 9 aprilie, au loc meciurile din cadrul etapei cu numărul 8 din play-off-ul / play-out-ul Ligii de Tineret. Lupta pentru semifinalele competiției este în continuare una strânsă în ambele serii de play-off, UTA având șansa de a deveni prima echipă calificată matematic în cazul în care nu pierde duelul cu Universitatea Craiova din această rundă.

Cel mai așteptat duel al etapei din seria de vest va fi cel dintre liderul UTA Arad și ocupanta locului 3, Universitatea Craiova. După cum aminteam și mai sus, este partida care o poate califica matematic pe UTA în semifinalele Ligii de Tineret, în cazul în care nu pierde, sau poate aprinde lupta pentru calificare în ultimele etape rămase de disputat.

În acest moment, arădenii sunt lideri și au 40 de puncte, CFR Cluj se află pe locul 2 cu 31 de puncte, iar Universitatea Craiova ocupă ultima treaptă a podiumului cu 30 de puncte. Toate cele trei formații au câte 6 jocuri disputate, deci au rămas 12 puncte puse în joc. Cu un succes în această rundă, Universitatea ar face 33 de puncte și ar fi la 7 puncte de UTA, iar un succes al CFR-ului în deplasarea de la Sepsi ar face ca lupta pentru primele două poziții să fie una disputată, cu 3 partide rămase de disputat pentru fiecare formație.

O situație similară este și în seria de est, doar că distanța dintre primele 3 clasate este mult mai mică. FCSB și Farul, care se vor întâlni în această etapă în meci direct, se află la egalitate de puncte, 41, în fruntea clasamentului, în timp ce Rapid ocupă poziția a 3-a, cu 39 de puncte. Constănțenii vin după înfrângerea din etapa precedentă, 0-3 pe terenul Rapidului, dar au reușit, între aceste două etape de campionat, să obțină calificarea în semifinalele Cupei de Tineret după meciul cu Politehnica Iași, câștigat la lovituri de departajare după ce scorul a fost 1-1 în primele 90 de minute. De asemenea, constănțenii au un meci mai puțin disputat față de FCSB și Rapid, restanța din etapa a 6-a împotriva celor de la ACS Sport Team.

Duelul dintre Farul și FCSB ne-a oferit 3 episoade în acest sezon competițional, două în campionat și unul în Cupa de Tineret. Primul meci a avut loc în etapa a 6-a a sezonului regular și s-a jucat pe terenul celor de la Farul. Constănțenii s-au impus atunci cu 2-0 grație reușitelor jucătorilor Robert Băceanu și David Nemțanu. Următoarea confruntare a avut loc în Cupa de Tineret, pe 9 noiembrie, tot la Constanța, iar atunci FCSB s-a impus cu 2-1, goluri reușite de Sebastian Radu și Luca Manolache pentru bucureșteni și Dimitris Cocot pentru constănțeni. Ultimul duel s-a consumat pe terenul celor de la FCSB, în etapa a 3-a din play-off, pe 20 noiembrie. Atunci, Farul a câștigat cu 3-2, goluri marcate de Emanuel Martinovic, David Păcuraru și Valentin Dumitrache. Pentru FCSB puncta Alexandru Musi, jucător ajuns în pauza de iarnă în Liga 2 la Politehnica Iași.

Rapid va evolua în această etapă în deplasare, pe terenul celor de la ACS Sport Team, formație cu care a remizat în turul play-off-ului. În partida din etapa a 3-a, jucată pe 20 noiembrie, Rapid a condus cu 3-0 până în minutul 65, dar s-a văzut egalată până la final după ce oaspeții au revenit pe tabelă, grație reușitelor semnate de Matei Pătrășcoiu, Bogdan Tănase și Mario Tache. Acum, giuleștenii au nevoie de un succes pentru a rămâne în cursa de urmărire a primelor două clasate, până la finalul play-off-ului urmând să mai întâlnească FCSB, în deplasare, și CSA Steaua, pe teren propriu.

Farul completează tabloul semifinalelor Cupei de Tineret

După cum aminteam mai devreme, miercuri, 5 aprilie, a fost stabilită și ultima semifinalistă a Cupei de Tineret. Farul Constanța va evolua în careul de ași al competiției după ce a trecut, la lovituri de departajare, de Politehnica Iași. Ieșenii au deschis scorul Robert Niamțu în minutul 27, dar Farul a reușit egalarea în minutul 75 al partidei prin golul lui Robert Băceanu. La finalul celor 90 de minute scorul a fost egal și s-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare, Farul câștigând în cele din urmă cu 5-3.

În celelalte partide disputate în faza semifinalelor grupelor Cupei de Tineret, CFR Cluj a trecut cu 3-2 de Universitatea Craiova, Campionii FC Argeș a învins Viitorul Cluj cu 3-1, iar FCSB a trecut, după loviturile de departajare, de FC Botoșani, scor final 7-6.

Kids Tâmpa Brașov – LPS Banatul

Din cauza condițiilor meteo din ultimele zile, partidele Politehnica Iași – FC Voluntari și FC Botoșani – Concordia Chiajna din play-out-ul Seriei de Est nu se vor disputa mâine, urmând să fie reprogramate.