Duminică, 7 mai, au avut loc partidele tur din cadrul semifinalelor Ligii de Tineret. Universitatea Craiova a reușit să se impună pe teren propriu în fața Farului, în timp ce duelul dintre FCSB și UTA s-a încheiat la egalitate.

Universitatea Craiova – Farul Constanța 2-1

Craiovenii și-au asigurat un avantaj pentru partida retur de duminica viitoare după ce au reușit să învingă pe teren propriu Farul, câștigătoarea seriei de est, cu 2-1. Cîrpici (minutul minutul 21) și Călin (minutul 42) au punctat în prima repriză pentru Universitatea, Farul reușind să revină în joc spre finalul partidei, după golul reușit de Emanuel Martinovic în minutul 87, mărindu-și șansele de calificare pentru partida retur, de la Constanța.

FCSB – UTA Arad 1-1

În cea de-a doua semifinală, jucată la București, FCSB și UTA Arad au remizat, scor 1-1. Matei Tănasă a deschis scorul în prima repriză pentru formația bucureșteană. Tot în prima repriză, Mihai Toma a ratat șansa de a majora avantajul FCSB-ului după ce a ratat o lovitură de la 11 metri. În partea secundă, UTA a reușit egalarea după un șut plasat trimis de la marginea careului mare de Fabiano Cibi și totul se va decide în returul de duminică de la Arad.

RETUR: Duminică, 14 mai, ora 12:00: Farul Constanța – Universitatea Craiova

Datele și orele de disputare pot suferi modificări. Programul actualizat al competiției poate fi găsit aici.

Finala mică, alături de marea finală vor avea loc pe noul stadion „Eugen Popescu” din Târgoviște duminică, 28 mai.