Duminică, 23 aprilie, s-a disputat etapa cu numărul 9, penultima a sezonului, din play-off-ul / play-out-ul Ligii de Tineret. În urma rezultatelor înregistrate, Farul și FCSB obțin calificarea în semifinalele competiției acolo unde, din seria de vest, și-a asigurat deja prezența UTA Arad. Ultima echipă calificată se va decide duminica viitoare, între Universitatea Craiova și CFR Cluj.

Farul și FCSB obțin calificarea matematică în semifinale

Farul Constanța era lider în clasament înaintea startului rundei a 9-a, iar un rezultat de egalitate era suficient pentru a-i asigura calificarea matematică în următoarea fază a competiției. Farul s-a impus fără probleme în deplasarea de la București cu CSA Steaua, scor 4-0, și își păstrează avansul de 3 puncte față de locul secund, ocupat de FCSB. Robert Băceanu cu o dublă, Alexandru Stoian și David Nemțanu au marcat golurile constănțenilor. Farul nu mai poate pierde prima poziție în clasament, având, în cazul egalității la puncte cu FCSB, avantajul meciurilor directe (3-2 și 1-1 în cele două meciuri de play-off).

În duelul decisiv pentru cel de-al doilea loc în semifinale din seria de est, FCSB a trecut de Rapid, scor 3-1. Matei Tănasă și Laurențiu Vlăsceanu au marcat în prima repriză, iar la pauză scorul era deja 2-0. Rapidiștii au început să spere la un rezultat pozitiv după autogolul lui Pătrașcu din minutul 78, venit în urma unui corner, dar Victor Stancovici a marcat trei minute mai târziu pentru 3-1 și tabela a rămas neschimbată până la final. FCSB face după acest meci 45 de puncte, cu trei mai multe decât Rapid, având acum avantajul meciurilor directe din play-off în cazul în care cele două termină la egalitate de puncte etapa de play-off, și obține astfel calificarea în semifinalele Ligii de Tineret.

Careul de ași al competiției se decide în ultima etapă

Ultima semifinalistă a sezonului se va decide dumincă, 30 aprilie, în ultima etapă a play-off-ului. Universitatea Craiova și CFR Cluj sunt despărțite de un singur punct în clasamentul seriei de vest, craiovenii fiind înaintea startului etapei pe locul secund cu 37 de puncte, în timp ce CFR Cluj se află pe ultima treaptă a podiumului cu 36 de puncte. În etapa a 9-a, Universitatea Craiova a învins Ripensia Timișoara cu 6-1, Ionuț Cîrpici, Sebastian Nețoiu, Alexandru Melniciuc (x2) și Ștefan Bană (x2) fiind marcatorii Universității în duelul cu timișorenii.

De cealaltă parte, CFR Cluj a trecut cu 2-0 de UTA Arad, liderul seriei de vest, și rămâne astfel în lupta pentru semifinalele competiției și în ultima rundă a sezonului. Raul Haiduc și Ionuț Barstan au punctat pentru clujeni în victoria cu arădenii.

În ultima rundă, Universitatea va juca în deplasare, pe terenul celor de la Viitorul Cluj, în timp ce pe CFR Cluj o așteaptă o deplasare până la Timișoara pentru duelul cu Ripensia. Până la meciul din ultima rundă a play-off-ului, CFR-ul va mai juca și în semifinalele Cupei de Tineret miercuri, 26 aprilie, pe terenul celor de la FCSB.