Debut de foc pentru formația CS United Galați aseară în Grupa D a Elite Round-ului UEFA Futsal Champions League. Campioana României, ajunsă între primele 16 echipe ale Europei, a dat piept cu Barcelona, deținătoarea trofeului.

Partida de la Dom Sportove “Mate Parlov” din localitatea croată Pula, a debutat sub semnul echilibrului, United Galați încercând să țină ritmul infernal impus de campioana Europei. Barcelona a fost cea care a deschis scorul în minutul 2 prin Matheus Rodrigues. După doar două minute, Constantin Burdujel, căpitanul gălățenilor a reușit egalarea cu un șut de la mare distanță. Barcelona a turat însă motoarele și până la pauză a mai marcat de patru ori. A fost o repriză disputată într-un spirit desăvârșit de fair-play, tabela înregistrând doar câte o greșeală de fiecare echipă. La reluare, Florin Ignat, antrenorul jucător al echipei United Galați a optat minute bune pentru un “5 contra 4” pentru a mai tempera din elanul Barcelonei. În minutul 31, United reușește să marcheze din nou, autor Robert Crișan, dar cei care au închis tabela au fost tot catalanii. În celălat meci al Grupei D, Anderlecht a trecut de MNK Futsal cu scorul de 3-2. Astăzi, în cea de-a doua etapă a Grupei D, United va da piept cu gazdele de la MNK Futsal.

Barcelona – United Galați 6-2 (5-1), Dom Sportova “Mate Parlov”
Pula, Croația
Au marcat: Matheus Rodriguez (1.51, 3.29, 4.06), Ortiz (13.41), Marcenio (15.24), Adolfo (34, 38) / Burdujel (3.04), Crișan (30.46)
Arbitri: Grigori Ošomkov (Estonia), Petar Radojcic (Serbia); Marc Birkett (Anglia);
Timekeeper: Josip Dujmic (Croația)

Barcelona: Miquel Feixas – Matheus Rodrigues, Adolfo, Pito, Ortiz
Antrenor: Jesús Velasco
Rezerve: Didac Plana (GK), André Coelho, Antonio Pérez, Dyego, Lozano (Cpt), Ferrao, Catela, Sergio González, Marcênio

United Galati: Toniţa – Burdujel (Cpt), Crăciun, Daniel Araujo, Cardenas
Antrenor: Florin Ignat
Rezerve: Cârdei (GK) – Arhire, Dudău, Cireș, Crișan, Ignat, Oană, Petică, Matei