S-au jucat 15 etape din cele 18 ale sezonului regular din L3, în toate cele 10 serii. Care au fost cele mai dramatice desfășurări de scor și ce partide au bucurat fanii?

Golurile sunt sarea și piperul fotbalului, spune o vorbă veche, iar Liga 3 ne-a obișnuit deja cu un ritm spectaculos, răsturnări neașteptate și meciuri în care golurile bucură tribunele, indiferent de etapă. După 15 etape scurse din acest sezon, cum ar arăta un top al meciurilor cu multe goluri și cele mai tari desfășurări?

De la 3-0 pauză, la 3-4 final!

În etapa 9 din seria 2 am avut o revenire de zile mari. Nou-promovata Avântul Limpeziș din Buzău conducea la pauză cu 3-0 pe Dinamo Bacău. Buzoienii marcaseră în minutele 17, 31 și 35, pentru ca nimeni să nu se gândească la faptul că ar putea pierde victoria.

Imediat după pauză însă a început… nebunia! Tofan (49) a redus diferența, iar Padovei cu o dublă pe final (70 și 89) a restabilit egalitatea. Pentru ca băcăuanii să câștige cu 4-3 în prelungiri, gol Panaite în minutul 90+3!

10 goluri într-o revenire de poveste

În chiar ultima etapă din 2022, mai exact un meci din 3 decembrie contând pentru seria 8, am avut show total. Sănătatea Cluj-Napoca a trăit o primă repriză de coșmar pe teren propriu cu CS Ocna Mureș, revelația Cupei României din acest an. În minutul 9 era deja 2-0 pentru oaspeți, Sănătatea a făcut 1-2 în minutul 25, dar la cabine s-a intrat cu 1-3!

După pauză… altă Sănătatea! Clujenii au marcat nu mai puțin de 6 goluri, fără să încaseze! Și din cele 6 reușite, doar una din penalty! Pentru 7-3 final au punctat în minutele 48, 54, 70, 74, 77 (trei goluri în 10 minute!), și 86, lovitură de pedeapsă!

Spectacol în Moldova

În etapa 14 din prima serie, una din echipele cu pretenții, Ceahlăul Piatra Neamț, a fost părtașa unei partide de pomină, cu CSM Bacău. La pauză, gazdele aveau 2-0, goluri Copoț-Barb și Patrick Petre. La reluare însă, trei goluri pentru oaspeți, minutele 60, 62 și 70, practic 10 minute după care tabela a arăta 2-3!

Dar nu a fost totul! Nemțanu (77) egalează pentru Ceahlăul. Oaspeții marchează totuși din nou, în minutele 83 și 88, pentru un incredibil 3-5 final! După 2-0 la pauză!

Avatanj răsturnat, două penalty-uri, remiză… eșec!

Mergem spre startul sezonului, mai exact etapa 4 din seria 4. După 45 de minute, SC Popești-Leordeni era poate convinsă de câștigarea celor 3 puncte la Real Bradu din Argeș, conducând cu 2-0, goluri venite după minutul 30.

Doar că a doua repriză a adus un reviriment puțin așteptat. Real Bradu a redus din diferență în minutul 54, apoi a beneficiat de două lovituri de pedeapsă, în minutele 71 și 76, ambele transformate de Pirciu. Așadar, 3-2 pentru Bradu! Ilfovenii au egalat prin V. Niculae în minutul 85 și ar fi smuls măcar un punct. Dar Voinescu (89) a închis tabela în 4-3 pentru gazde!

De neuitat pentru tribune

Ardelenii de la Sănătatea Cluj-Napoca revin! Meci din etapa 2, deplasare la Unirea Ungheni. Oaspeții deschid scorul prin autogol (31), gazdele egalează rapid prin penalty-transformat de Astafei (35). Și totuși Sănătatea conduce la pauză, 2-1, prin golul lui Soroși (43).

La reluare, Astfai face 2-2 și readuce Ungheniul în joc (58). Alt penalty, acum pentru oaspeți, duce tabela la 2-3 (64). În ultimul sfert de oră însă, Unirea câștigă cu 5-3! Punctând prin Ndiesse, Istrate și Codrea, minutele 75, 83 și 88!