Sâmbătă, 14 mai, Politehnica Timișoara și Fotbal Club Brașov s-au întâlnit în manșa tur a barajului pentru menținerea în Liga 2.

Bănățenii au fost gazde astăzi, în primul duel cu brașovenii, ca urmare a tragerii la sorți ce a avut loc marți, 10 mai, la sediul Federației Române de Fotbal.

Politehnica Timișoara a deschis rapid scorul, în minutul 6, prin Doru Andrei, și a intrat cu avantaj pe tabelă la pauza meciului. Brașovenii au restabilit egalitatea în minutul 53, prin Alexandru Negrean, iar, în minutul 67, Bogdan Piper a dus scorul la 2-1, acesta fiind și rezultatul final.

Returul barajului pentru menținerea în Liga 2 se va disputa pe data de 21 mai, pe terenul celor de la Fotbal Club Brașov.