Ieri, 5 septembrie, s-a disputat ultimul meci al etapei cu numărul 5. Gloria Buzău a reușit să învingă CSC Dumbrăvița cu scorul de 2-1 și a obținut prima victorie după două etape fără succes.

Etapa a 5-a din Liga 2 Casa Pariurilor a fost una de totul sau nimic, nefiind înregistrat niciun rezultat de egalitate în cele 10 meciuri din această rundă. Echipele au luptat pentru cele 3 puncte puse în joc până în ultimele minute ale partidelor, drept dovadă și răsturnările spectaculoase de rezultat înregistrate în această rundă.

Unirea Dej întoarce scorul în prelungiri și urcă pe primul loc

Meciul dintre Unirea Dej și Unirea Constanța părea că se îndreaptă către un rezultat de egalitate, până în minutul 84 când jucătorul Unirii Constanța, Andrei Pandele, a deblocat tabela cu un șut puternic de la aproximativ 25 de metri de poartă. Golul revenirii celor de la Dej a venit în minutul 90 și i-a aparținut lui Florin Blaj. Două minute mai târziu, Angelo Cocian, jucătorul care marca o dublă în etapa precedentă împotriva celor de la Dinamo, reușea să marcheze golul victoriei și trimitea Unirea Dej pe primul loc în clasament.

Progresul Spartac, al doilea succes consecutiv în campionat

După succesul din etapa precedentă, în deplasare la Politehnica Timișoara, nou-promovata câștigă și meciul cu Fotbal Club Brașov de pe teren propriu, golurile victoriei bucureștenilor venind în prelungirile partidei. Rareș Lazăr a deschis scorul pentru brașoveni în minutul 65 al meciului și formația pregătită de Dan Alexa era aproape de o nouă victorie în campionat. Mihai Șandru, în minutul 90+1, și Ionuț Tudorache, în minutul 90+4, au marcat golurile revenirii pentru Progresul Spartac, care urcă până pe locul 9 în clasament în urma acestui succes.

Șelimbăr și Unirea Slobozia pierd primele meciuri din actualul sezon

Eugen Beza, antrenorul formației din Șelimbăr, se temea de duelul cu gorjenii din această etapă, amintindu-și, în conferința de presă premergătoare meciului, de ultimele două partide împotriva celor de la Viitorul Pandurii:

Faptul că am pierdut meciul din campionatul trecut și meciul amical din această vară trebuie să ne țină într-o stare de alertă, de concentrare maximă și să ne motiveze totodată pentru că nu este vorba de o revenșă, este o partidă în care sunt puse 3 puncte”

Viitorul Pandurii a câștigat cu 1-0 meciul și îi administrează primul eșec din acest sezon formației pregătite de Eugen Beza. Alin Țegle a marcat singurul gol în minutul 9 al partidei, suficient pentru ca formația din Târgu Jiu să obțină al doilea succes al sezonului.

Unirea Slobozia a pierdut meciul din deplasare cu AFK Csikszereda, scor 1-0. Lorant Kovacs a marcat singurul gol al partidei, din penalty, în minutul 23. Deși ciucanii au rămas în inferioritate numerică la finalul primei reprize, formația pregătită de Costel Enache nu a reușit să revină în joc și pierde primul meci din acest sezon, încheind etapa în afara podiumului, pe locul 4.

Oțelul urcă pe locul secund în clasament

Oțelul Galați a reușit să învingă Politehnica Timișoara cu 1-0 și, grație acestui succes, urcă pe locul 2 în clasament. Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 3 de Răzvan Gorovei, aflat la al doilea gol stagional.

În următoarea etapă, gălățenii vor juca în deplasare, împotriva celor de la Progresul Spartac, în timp ce Politehnica Timișoara primește vizita celor de la Viitorul Pandurii.

9. Progresul Spartac 9p.
  10. Minaur Baia Mare 8p.