Meciul de fotbal dintre CSA Steaua Bucuresti si FC Metaloglobus Bucuresti, contand pentru Liga a-2-a, desfasurat pe Stadionul Steaua din Bucuresti, marti 09 august 2022. © FOTO:Gheorghe Fluster/SPORT PICTURES

Marți, 9 august, a avut loc ultima partidă a primei etape din noul sezon de Liga 2 Casa Pariurilor. Pe stadionul Steaua, CSA și Metaloglobus au remizat, scor 1-1.

Gazdele au început mai bine meciul și au trecut în două rânduri pe lângă deschiderea scorului, în minutul 4 în urma unei lovituri libere și în minutul 18 după acțiunea lui Adi Popa, încheiată cu un șut în plasa laterală. Bogdan Chipirliu, golgheterul celor de la CSA Steaua în sezonul precedent, a fost aproape de a înscrie în minutul 29 dar șutul său a fost respins de portarul oaspeților, George Gavrilaș. Replica celor de la Metaloglobus a venit la faza imediat următoare când șutul lui Robert Neacșu a fost respins în corner de portarul celor de la CSA, David Dincă.

Primul gol al partidei a venit la ultima fază a primei reprize și a fost semnat de Ștefan Bodișteanu, nou-venit în această vară în echipa lui Daniel Oprița, care l-a învins pe Gavrilaș cu un șut plasat la colțul lung. Avantajul gazdelor a rezistat până în minutul 50 partidei când Ovidiu Herea a înscris după o acțiune excelentă reușită de cei de la Metaloglobus.

CSA Steaua putea trece din nou în avantaj în minutul 57 la dubla ocazie avută de Cristian Balgiu însă același Gavrilaș s-a opus golului. Gazdele au ratat șansa de a-și trece în cont cele 3 puncte în prelungirile partidei când Bogdan Chipirliu nu a reușit să îl învingă pe George Gavrilaș din lovitură de la 11 metri. Portarul oaspeților a intuit direcția șutului și a reușit să devieze mingea în bară, salvând astfel un punct pentru echipa antrenată de Eugen Trică.

CSA Steaua – Metaloglobus 1-1

Etapa cu numărul 2 a sezonului va debuta vineri, 12 august, cu partida dintre AFK Csikszereda și Concordia Chiajna. Programul complet al etapei a doua poate fi găsit aici.