Joi, 13 aprilie, de la ora 20:00, Oțelul Galați primește pe teren propriu vizita celor de la Gloria Buzău, în primul meci al etapei cu numărul 4 din play-off-ul Liga 2 Casa Pariurilor. Toate cele 3 partide din play-off vor fi transmise live pe canalele DigiSport, PrimaSport și OrangeSport. De asemenea, partida dintre CSA Steaua și Dinamo va putea fi urmărită și de românii din afara țării pe platforma FRF.tv.

Va fi cea de-a treia întâlnire din acest sezon dintre Oțelul și Gloria Buzău. Prima a fost în campionat, în etapa a 12-a a sezonului regular, și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Cea de-a doua confruntare a avut loc în faza grupelor Cupei României, când Buzăul s-a impus cu 2-0. Ambele partide au avut loc pe terenul Oțelului, cum va fi și duelul de astăzi.

În precedenta etapă de campionat, Oțelul a pierdut în deplasarea de la București, scor 0-3 cu Dinamo, în timp ce Gloria Buzău a obținut cea de-a treia remiză în trei etape de play-off, 0-0 pe teren propriu cu Unirea Dej.

Oțelul Galați ocupă locul 3 în clasament, cu 39 de puncte, cu un punct mai mult decât Dinamo și cu 5 peste adversara de astăzi, Gloria Buzău. În cazul unui succes al gălățenilor, distanța față de locurile 5-6 va crește considerabil, în timp ce un succes al Gloriei Buzău ar aduce formația pregătită de Adrian Mihalcea în lupta pentru promovarea directă în prima ligă.

Politehnica Iași rămâne lider și după meciul cu Steaua

Ultimul meci al rundei cu numărul 3 s-a încheiat la egalitate, 2-2 între CSA Steaua și Politehnica Iași, pe stadionul din Ghencea. Politehnica a deschis rapid scorul, încă din minutul 13 prin Jakub Vojtus, însă s-a văzut egalată chiar înainte de pauză, după reușita lui Tsvetelin Chunchukov. Gazdele au trecut în avantaj în minutul 72 după golul marcat de Bogdan Chipirliu, golghetereul campionatului reușind să puncteze din nou după o pauză de 4 runde. Ieșenii au reușit să salveze un punct de final de joc, când același Jakub Vojtus a reușit dubla.

Cu acest egal, Politehnica Iași rămâne lider în clasament, cu 45 de puncte, unul în plus față de CSA Steaua. În această rundă, ieșenii vor primi vizita ultimei clasate din play-off, Unirea Dej. Partida va avea loc sâmbătă, 15 aprilie, de la ora 14:15.

Steaua – Dinamo, meciul de închidere al etapei a 4-a

Cel mai așteptat meci al rundei va fi duelul dintre CSA Steaua și Dinamo de marți, 18 aprilie, ora 19:00. Formația pregătită de Ovidiu Burcă are un parcurs bun în campionat, reușind o serie de 7 partide consecutive fără înfrângere, timp în care a adunat 5 victorii și 2 remize. Ultima partidă în campionat pentru Dinamo a fost împotriva Oțelului, câștigată cu un categoric 3-0. „Dubla” lui Ghezali și golul din prelungirile partidei semnat de Țîră au apropiat la un singur punct formația bucureșteană de Oțelul Galați, intrând astfel în lupta pentru promovarea directă și revenirea în prima ligă.

Formația pregătită de Daniel Oprița a început bine play-off-ul, cu un succes, 3-0 pe teren propriu în fața Unirii Dej, însă a obținut doar un punct din următoarele 2 partide. A pierdut duelul de la Galați, scor 2-3, și a remizat acasă cu Politehnica Iași, scor 2-2.

În partida din sezonul regular dintre cele două formații, disputată pe Arena Națională, CSA Steaua s-a impus cu 2-1 după ce Dinamo reușea să deschidă scorul prin Ghezali. Ștefan Pacionel reușea egalarea după doar 3 minute, în minutul 44, iar Bogdan Chipirliu marca golul victoriei în minutul 50. După acea înfrângere, Dinamo a mai pierdut doar 2 meciuri în campionat în următoarele 16 partide.

Mâine are loc etapa a 4-a a play-out-ului

Patru runde au mai rămas de disputat în lupta pentru evitarea retrogradării. Până în acest moment, Concordia Chiajna și FC Brașov sunt formațiile ce au scăpat de orice grijă în ceea ce privește retrogradarea, în timp ce majoritatea formațiilor aflate deasupra locurilor retrogradabile se pot salva matematic la finalul acestei runde, în funcție de rezultatele pe care le vor înregistra Metaloglobus și Progresul Spartac.

5. Metaloglobus București 22p.*
  6. Minaur Baia Mare 20p.*