Astăzi, 29 august, de la ora 18:00, pe stadionul Ștefan Dobay, CSC Dumbrăvița și CSA Steaua se întâlnesc în ultima partidă a etapei cu numărul 4 din Liga 2 Casa Pariurilor. Meciul va fi transmis în direct pe Digi Sport, Prima Sport și Orange Sport. De asemenea, acesta poate fi urmărit de cei din afara țării pe platforma FRF.tv!

A 4-a rundă a sezonului regular a adus noi schimbări pe podiumul clasamentului, CSC 1599 Șelimbăr, Unirea Slobozia și Politehnica Iași împărțind primele 3 locuri cu câte 10 puncte fiecare.

Șelimbăr și Unirea Slobozia pierd primele puncte din actualul sezon

După cele 3 victorii consecutive, formația din Șelimbăr a remizat cu Oțelul Galați, scor 1-1, în meciul de deschidere al etapei. Gălățenii au controlat jocul în prima repriză și au intrat în avantaj la pauză, grație golului reușit de Cisotti din penalty. Gazdele au restabilit egalitatea pe tabelă imediat după pauză, prin reușita lui Octavian Ursu din lovitură liberă. În următoarea etapă, CSC 1599 Șelimbăr se deplasează la Târgu-Jiu pentru duelul cu Viitorul Pandurii, în timp ce Oțelul Galați va primi pe teren propriu vizita Politehnicii Timișoara.

Unirea Slobozia s-a deplasat la Slatina pentru duelul cu formația locală. După cum era de așteptat, nu avea să fie deloc o partidă ușoară pentru ialomițeni. Jucătorii pregătiți de Costel Enache au deschis scorul în a doua repriză a meciului și erau aproape să plece cu toate cele 3 puncte, însă CSM Slatina a evitat eșecul în ultimul minut al jocului, grație golului reușit de Alexandru Sălcianu. Pentru Unirea Slobozia urmează un nou duel tare în următoarea etapă, împotriva celor de la AFK Csikszereda, în timp ce CSM Slatina se va deplasa la Baia Mare pentru duelul cu Minaur.

Politehnica Iași încheie etapa pe podium

Golurile meciului din Copou au venit în ultimele 20 de minute. Politehnica Iași a deschis scorul în minutul 72 prin Shayon Harrison, dar ilfovenii au egalat prin Adrian Cierpka 15 minute mai târziu și partida părea că se va îndrepta spre un rezultat de egalitate. Același jucător al Politehnicii însă, Harrison, a realizat dubla în minutul 90 și păstrat toate punctele la Iași, care încheie etapa pe locul 3 în clasament. Pentru formația pregătită de Claudiu Niculescu urmează un nou meci important, în deplasare, pe terenul celor de la CSA Steaua.

Trei formații au reușit primele victorii ale sezonului

Fotbal Club Brașov, Minaur Baia Mare și Unirea Constanța au obținut primele victorii din actualul sezon în această etapă. Brașovenii au marcat singurul gol al meciului cu Ripensia Timișoara în repriza secundă, suficient pentru a obține prima victorie sub comanda lui Dan Alexa. Baia Mare s-a impus la București, pe terenul celor de la Metaloglobus, și a trimis formația antrenată de Eugen Trică pe ultimul loc în clasament. De altlfel, Ripensia și Metaloglobus au rămas singurele echipe fără victorie în actualul sezon.

Andreas Chirițoiu și Alexandru Enache au marcat pentru Unirea Constanța în partida cu Viitorul Pandurii din această etapă, încheiată cu scorul de 2-1. După înfrângerile la zero din primele 2 runde, Unirea a prins curaj după cele 2 goluri marcate în meciul din etapa a 3-a cu Oțelul Galați și pare că își propune ca în actuala ediție de campionat să scape din timp de emoțiile retrogradării.

A treia înfrângere consecutivă pentru Dinamo

Dinamo a cedat din nou în campionat, de această dată în fața celor de la Unirea Dej. Chiar dacă au revenit în două rânduri pe tabelă după ce au fost conduși, prin golurile reușite de Alexandru Pop, dinamoviștii nu au putut evita al treilea eșec consecutiv din această stagiune. De cealaltă parte, Unirea Dej își continuă forma bună din acest start de sezon, având 9 puncte câștigate în cele 4 etape.

Csikszereda, la al doilea succes stagional

După ce a trecut cu 4-0 în etapa precedentă de CSA Steaua, formația din Miercurea Ciuc s-a impus și pe teren propriu în meciul cu Gloria Buzău, scor 3-2. A fost primul succes pe teren propriu din actuala ediție de campionat pentru ciucani, aceștia făcând un salt până în prima jumătate a clasamentului. Formația pregătită de Cristi Pustai, Gloria Buzău, nu a reușit să evite înfrângerea ca în etapa precedentă, când a reușit egalarea în primul minut de prelungiri al partidei cu CSM Slatina, și înregistrează prima înfrângere din acest campionat.