Marți, 25 octombrie, de la ora 17:00, CSA Steaua primește vizita celor de la Oțelul Galați în derby-ul rundei cu numărul 11. Meciul va fi transmis în direct pe Digi Sport, Prima Sport și Orange Sport. De asemenea, acesta poate fi urmărit de cei din afara țării pe platforma FRF.tv!

Cele două formații au început runda pe locurile 1, respectiv 3, formația din București ajungând acum pe locul secund, ca urmare a succesului înregistrat de Unirea Dej în meciul cu FC Brașov, scor 2-1. În ultima etapă de campionat, CSA Steaua s-a impus cu 3-0 în partida cu Progresul Spartac, în timp ce Oțelul Galați a câștigat cu 1-0 duelul cu Concordia Chiajna, din epilogul etapei a 10-a. Pe lângă meciul din campionat, Oțelul a evoluat la mijlocul acestei săptămâni împotriva celor CS Mioveni, în prima rundă din grupele Cupei României, gălățenii pierzând cu scorul de 0-1.

CSA Steaua are 7 victorii, 2 egaluri și 1 înfrângere în cele 10 etape jucate, venind după 7 meciuri consecutive fără eșec. În cele 10 partide, formația pregătită de Daniel Oprița a punctat de 22 de ori, având cel mai bun atac din campionat, primind în același timp 10 goluri. De cealaltă parte, echipa pregătită de Dorinel Munteanu are 6 victorii, 3 rezultate de egalitate și 1 înfrângere în cele 10 etape de campionat, marcând 13 goluri și primind 8.

„Este o echipă bună, dar nu invincibilă. Obiectivul nostru este să obținem maximum dacă se poate din această partidă. Este foarte bun și un punct, dar tot timpul pregătim jocul la victorie. Echipa noastră stă foarte bine din punct de vedere fizic și tactic, dar ne mai trebuie și ultima parte a acțiunilor, fiindcă ne creem ocazii, dar nu finalizăm, însă per total am fost mulțumit de jocul echipei, chiar și de meciul din cupă.” – Dorinel Munteanu, antrenor Oțelul Galați

„Nu pot să spun că mi-e teamă, am emoții ca la fiecare joc, dar mai ales că jucăm cu Oțelul, echipa care e în spatele nostru la 2 puncte. Mă gândesc că va fi un joc dificil în care trebuie să fim foarte atenți pentru că sunt o echipă agresivă, o echipă muncitoare cu un antrenor care știe să îi pună în teren. A avut performanțe, vrea să fie pe primul loc de fiecare dată și nu ne va fi ușor.” – Daniel Oprița, antrenor CSA Steaua

Tehnicienii celor două formații, Daniel Oprița și Dorinel Munteanu, au lucrat timp de un sezon pentru aceiași echipă. Se întâmpla în ediția de campionat 2017/2018 a Ligii a 3-a, când Dorinel Munteanu era director tehnic al formației CSM Școlar Reșița, iar Daniel Oprița antrenor principal. La finalul acelui sezon, formația din Reșița a încheiat campionatul pe locul secund, la 9 puncte de ACS Șirineasa, ratând astfel promovarea în liga secundă.

Unirea Dej învinge FC Brașov și urcă pentru un moment pe primul loc

Formația din Dej a câștigat meciul cu FC Brașov, scor 2-1, și a ajuns la 8 partide consecutive fără înfrângere. Ultima înfrângere, și singura din acest campionat, a venit în etapa a 3-a, în fața Politehnicii Iași, scor 1-2.

În partida cu brașovenii, Angelo Cocian a reușit al 8-lea gol stagional, fiind la o singură reușită în spatele lui Bogdan Chipirliu, jucătorul celor de la CSA Steaua. Acesta a punctat în minutul 48 al partidei, asigurând toate cele 3 puncte în contul echipei din Dej.

Pentru Unirea Dej urmează duelul cu Concordia Chiajna, meci programat tot pe teren propriu, sâmbătă, 29 octombrie, de la ora 12, pentru ca în etapa a 13-a, aceștia să joace în deplasare derby-ul de clasament cu CSA Steaua.

Un nou succes în campionat pentru Dinamo

Formația pregătită de Ovidiu Burcă s-a impus cu 2-1 în confruntarea cu Metaloglobus București și a ajuns la 3 victorii în ultimele 4 etape de campionat. Gorka Larrucea a deschis scorul pentru Dinamo în minutul 25 al partidei după ce, în minutul 8, Ahmed Bani a ratat o lovitură de la 11 metri. Același Bani s-a revanșat însă pentru penalty-ul ratat, marcând golul de 2-0 în minutul 65 al meciului, după o execuție perfectă din lovitură liberă. Pentru Metaloglobus a punctat Geroge Caramalău, în minutul 90+2, mult prea târziu însă pentru ca Metaloglobus să forțeze obținerea unui rezultat de egalitate și formația pregătită de Eusebiu Tudor rămâne pe ultimul loc în clasament, cu doar 4 puncte acumulate în 11 meciuri de campionat.

Cel mai dur eșec din campionat pentru Șelimbăr

Minaur Baia Mare a reușit să învingă CSC 1599 Șelimbăr cu scorul de 3-0, provocând al doilea eșec din ultimele 4 etape pentru echipa pregătită de Eugen Beza. Gazdele au deschis scorul în minutul 17 al partidei prin Ciprian Stanciu, reușind să reziste fără să primească gol la atacurile formației din Șelimbăr până la finalul meciului. Mai mult, în minutul 84 al partidei, Ricky Gneba a scăpat pe contraatac și l-a învins pe portarul oaspeiților, Mitrovic, cu un lob de la peste 20 de metri de poartă. Golul de 3-0 a venit în minutul 88 și a fost marcat de Florin Chitaș, acesta trimițând în poarta goală după ce l-a driblat pe Mitrovic. Cu acest succes, Baia Mare face 12 puncte în clasament, fiind pe poziția a 16-a. De cealaltă parte, Șelimbăr încheie etapa pe locul 10 în clasament, cu 16 puncte.

Slatina se apropie la un punct de locurile de play-off

CSM Slatina a învins Politehnica Iași cu 1-0 și a urcat până pe locul 7 în clasament, la un singur punct distanță de ultimul loc ce asigură prezența în play-off, ocupat de Unirea Slobozia. Cătălin Doman a marcat singurul gol al meciului, în minutul 30. Acesta a fost cel de-al 3-lea gol stagional pentru Doman, fiind în acest moment cel mai bun marcator al echipei. Cu acest eșec, Politehnica Iași ratează ocazia de a urca pe podium și încheie etapa pe locul 5, cu 20 de puncte.