© FOTO: Mihai-Antonio VASILE/SPORT PICTURES

Marți, 5 martie, a avut loc ultima partidă din cadrul rundei cu numărul 17 din Liga 2 Casa Pariurilor. După o primă repriză albă, CSA Steaua a marcat de cinci ori în poarta gorjenilor de la Viitorul Pandurii și păstrează în continuare șanse la un loc în play-off!

Prima repriză a confruntării de pe stadionul Steaua nu a adus multe ocazii de gol la cele două porții, însă situația s-a schimbat complet încă din startul celei de-a doua reprize. Intrat pe teren în locul lui Paulino Miguelez, Alexandru Boiciuc a marcat după doar un minut, acesta reușind „dubla” până la finalul jocului după ce și-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor în minutul 78. Nu a fost singurul jucător cu o „dublă” în acest meci, Nacho Heras, jucăr sosit în această iarnă în Ghencea, punctând și el de două ori. Cel de-al treilea marcator al stelei din acest joc a fost David Maftei, el reușind golul de 3-0 în minutul 65.

„A fost o finală, mai sunt două. La pauză le-am spus să fie mai determinați, mai agresivi, să facem un pressing mai sus și eu zic că ne-a ieșit. Play-off-ul este departe. Vedem după meciul de la Mioveni și în funcție de rezultatul de la Csikszereda cu Ceahlăul. Nu putem face calcule până nu câștigăm meciurile pe care le avem”, a declarat Daniel Oprița la finalul partidei.

Șansele gorjenilor de a mai intra play-off sunt infime în acest moment după ce aceștia au pierdut primele meciuri din 2024, tot atâtea înfrângeri câte înregistraseră în primele 15 etape!

„După pauză știam că o să pună presiune mai mare, chiar am vorbit să stăm compacți. Din păcate, cum a început repriza au și marcat și lucrul ăsta ne-a destabilizat. Nu am putut să facem transferuri, am adus doi fundași centrali după ce s-a încheiat perioada, dar când se accidentează sau sunt suspendați 2-3 jucători, lucrul ăsta se vede pe teren”, a declarat Călin Cojocaru, antrenorul celor de la Viitorul Pandurii.

Etapa a debutat în prima zi a lunii martie, cu un duel tare între Gloria Buzău și Corvinul Hunedoara. Buzoienii s-au impus cu 2-1 și au luat un avans serios pentru a ocupa un loc în play-off la finalul sezonului regular! Aceștia ocupă locul 4 și sunt la doar 3 puncte de Corvinul și Unirea Slobozia.

Liderul Șelimbăr și-a mărit avansul în fruntea clasamentului după ce au învins CS Mioveni cu 1-0. Sibienii au acum 38 de puncte și un avans de 4 puncte față de cele două urmăritoare, Corvinul Hunedoara și Unirea Slobozia. Aceștia au o linie de clasament impresionantă în acest sezon, unde au câștigat 11 partide, au remizat de cinci ori și au pierdut un singur meci.

Concordia Chiajna, ieșită din calculele pentru play-off

Ilfovenii ratează din nou șansa de a lupta pentru promovare după ce au cedat în deplasarea de la Metaloglobus, scor 0-2. În urma acestui eșec, Erik Licar a plecat de pe banca tehnică a grupării din Chiajna.

Penultima rundă începe mâine, 7 martie

Lupta pentru ultimele trei locuri în play-off se va da în ultimele două etape rămase între Gloria Buzău, CS Mioveni, Ceahlăul Piatra Neamț, AFK Csikszereda, CSA Steaua și Chindia Târgoviște. CSM Reșița și Viitorul Pandurii au în continuare șanse matematice însă depind în proporție mare de rezultatele altor formații, astfel încât speranțele acestora sunt minime în acest moment.

De altfel, multe din calculele pentru play-off pot fi rezolvate în etapa aceasta. Se întâlnesc în meci direct CS Mioveni și CSA Steaua, AFK Csikszereda și Ceahlăul Piatra Neamț și CSM Reșița cu Gloria Buzău. În jocul rezultatelor din aceste trei partide, configurația play-off-ului poate fi stabilită deja sau totul va fi decis în ultima etapă a sezonului regular.

Etapa a 18-a va debuta joi, 7 martie, cu partida dintre Concordia Chiajna și CSC Dumbrăvița, în direct pe canalele Digi Sport și Prima Sport.

Sâmbătă, 9 martie, avem programate 6 partide, duelurile CSM Reșița – Gloria Buzău și Corvinul Hunedoara – Campionii FC Argeș urmând să fie transmise live, primul pe FRF.tv, iar al doilea pe canalele Digi Sport și Prima Sport.

Duminică avem două partide, De la ora 11:00, Progresul Spartac primește vizita Unirii Slobozia, iar de la ora 12:00, în direct pe Digi Sport și Prima Sport, AFK Csikszereda primește vizita celor de la Ceahlăul, meci decisiv în ecuația play-off-ului!

Etapa se va încheia luni, 11 martie, cu duelul dintre CS Mioveni și CSA Steaua, transmis de asemenea live pe programele Digi Sport și Prima Sport!