Luni, 2 octombrie, a avut loc ultima partidă din cadrul rundei a 8-a Liga 2 Casa Pariurilor. CS Mioveni a reușit să o învingă cu 2-0 pe Corvinul Hunedoara, chiar pe terenul acesteia, și urcă până pe locul 6 în clasament, loc de play-off!

După o prima repriză în care gazdele au fost la controlul partidei, dar la finalul căreia rezultatul a rămas neschimbat, CS Mioveni a reușit deschiderea scorului în minutul 54 prin Alexandru Dandea, care a reluat în poartă mingea venită din corner. Corvinul a ratat șansa egalării după doar 2 minute, când Marius Coman a trimis în bara porții apărate de Flavius Croitoru. Golul de 2-0 a venit în prelungirile partidei, când Ion Cărăruș a luat o acțiune pe cont propriu de la mijlocul terenului, a trecut de doi adversari și a finalizat pe lângă portarul gazdelor, Ștefan Lefter.

Ne-am închis bine, am stat bine în teren, jucătorii au înțeles mesajul pe care l-am transmis în această săptămână. Îi felicit că au câștigat la o echipă care nu a pierdut de foarte mult timp și are foarte mulți jucători care joacă de mult timp împreună. Noi trebuie să ne gândim la ce calități avem noi și echipa pe care o avem, să scoatem maximum. Pot face mult mai multe lucruri frumoase dacă au încredere în ei și suntem o echipă competitivă” a declarat Constantin Schumacher, antrenorul formației CS Mioveni, la finalul partidei.

Cred că am coborât cu picioarele pe pământ. Am pierdut în deplasare, am pierdut şi acasă. Începe viaţa reală! Nu pot zic că n-am fost mulţumit de joc. A fost acel moment fix, în minutul 10 din a doua repriză când ne-am pierdut marcajul. Trebuie să învățăm din greșeli. Până la urmă ne maturizăm, ne învățăm cu Liga a 2-a, nu e ușor. Începem cumva să suferim. Mie mi s-au părut puțin nu obosiți, dar încărcați. Sunt meciuri din patru în patru zile, din trei în trei zile, suntem angrenați și în Cupa României. Avem un lot de 21 de jucători, dar suferim. Mergem la Tunari să ne întoarcem cu puncte.” a declarat Florin Maxim, antrenorul Corvinului, la finalul partidei.

Al doilea egal pentru CSC Șelimbăr

Formația sibiană a încheiat la egalitate partida din deplasare cu Campionii FC Argeș, scor 0-0, dar rămâne lider în continuare, fiind, alături de Unirea Slobozia, ocupanta locului 2, singurele formații neîvinse până acum. Cele două se vor întâlni în meci direct în runda următoare, pe terenul celor de la Șelimbăr.

Unirea Slobozia s-a impus și în această rundă, 1-0 cu CSM Alexandria, și s-a apropiat la două puncte de adversara din runda următoare. Primul duel din Liga 2 dintre cele două echipe a avut loc în august 2021, când Unirea Slobozia s-a impus cu 2-0. A urmat partida din octombrie 2022, din următoarea ediție de campionat, încheiată la egalitate, scor 1-1. În aceiași ediție de campionat a avut loc și cel de-al treilea duel direct, din play-out, încheiat cu victoria sibienilor, scor 3-2.

Ceahlăul, din nou victorioasă

După două etape în care nu a reușit să câștige, Ceahlăul trece de Unirea Dej cu 1-0 și revine în zona locurilor de play-off. Cristian Chira, jucătorul Unirii Dej, a marcat în propria proartă, acesta fiind singurul gol al partidei. Pentru nemțeni urmează duelul cu CSM Alexandria din deplasare, în timp ce Unirea Dej va juca cu CSC Dumbrăvița pe teren propriu.

CSM Alexandria a pierdut la limită și în etapa aceasta, 0-1 cu Unirea Slobozia, primul meci din campionat pentru Alin Pînzaru, care l-a înlocuit pe banca tehnică a teleormănenilor pe Ștefan Odoroabă, tehnicianul care a promovat alături de CSM Alexandria în Liga 2. Acesta din urmă a semnat tot cu o formație din liga secundă, nou-promovata CS Tunari.

Prima victorie pe teren propriu pentru Concordia

Ilfovenii au reușit primul succes pe teren propriu abia în runda a 8-a a sezonului, după ce au învins-o pe CSM Slatina cu 1-0. Andreas Burcea a marcat singurul gol al Concordiei, suficient pentru a le asigura toate cele 3 puncte gazdelor. Acesta a fost și primul gol marcat de ilfoveni în fața propriilor spectatori în actualul sezon, paradoxal, ținând cont că în deplasare aceștia au una din cele mai bune ofensive, nu mai puțin de 13 goluri reușite!

8 goluri între CSA Steaua și Gloria Buzău

Meci spectaculos, cu multe răsturnări de scor, în partida de la Buzău dintre Gloria și CSA Steaua. Oaspeții au deschis scorul prin Adrian Ilie în minutul 4 și l-au majorat după o jumătate de oră de joc prin tânărul Alin Raicu. Gazdele au revenit în meci și au reușit egalarea până la pauză. A fost mai întâi golul marcat de Adrian Chică-Roșă în minutul 37, pentru ca în ultimul minut de joc al primei reprize să puncteze și Valentin Dumitrache. Cristi Dumitru a transformat un penalty în minutul 68 și a dus-o pe Gloria în avantaj pentru prima dată în acest meci, dar ultimele minute ne-au mai oferit încă trei reușite! Bogdan Chipirliu a reușit egalarea în minutul 89, Andreas Mihaiu a dus-o din nou în avantaj pe Gloria Buzău în minutul 90, pentru ca, în minutul 90+2, Dean Beța să marcheze pentru CSA Steaua. În final a fost Gloria Buzău – CSA Steaua 4-4!

Csikszereda o învinge pe Chindia

Ciucanii s-au impus cu 1-0 în fața Chindiei și reușesc cel de-al doilea succes al sezonului, după cel din etapa a 2-a împotriva Progresului Spartac. Jebari a marcat singurul gol al partidei. Ambele formații încheie runda însă în jumătatea inferioară a clasamentului, Chindia pe locul 11 cu 10 puncte, iar AFK Csikszereda pe locul 14 cu 9 puncte.