Luni, 26 februarie, a avut loc ultimul meci din cadrul rundei a 16-a din Liga 2 Casa Pariurilor, între AFK Csikszereda și CFC Argeș.

În meciul transmis în direct de canalele Digi Sport și Prima Sport, ciucanii s-au impus cu 2-1, golul victoriei venind în ultimul minut al prelungirilor partidei, și urcă până pe locul 7 în clasament, la egalitate cu Ceahlăul, echipa de pe locul 6, ultimul ce asigură prezența în play-off.

„Pot să spun că în fotbal, momentul în care câștigi pe final, reprezintă clipele cele mai fericite, mai ales împotriva unei echipe cu o tradiție uriașă. A fost seara băieților, ei au jucat trup și suflet. Am știut că victoria ne menține în cărți pentru play-off, așa că acum vom avea câteva zile de liniște, dar mai este mult până departe”, a declarat Robert Ilyes, antrenorul celor de la AFK Csikszereda la finalul partidei.

Etapa a 16-a a început de joi, 22 februarie, cu duelul de la Chiajna dintre formația locală și Ceahlăul Piatra Neamț, un meci important în ceea privește calculele ambelor formații de a prinde un loc în play-off. Nemțenii au marcat încă din minutul 7 prin tânărul jucător Matei Moraru, un gol spectaculos venit după o acțiune în partea stângă a atacului Ceahlăului. Același Moraru a dus scorul la 2-0 în minutul 50, după a pătruns în careul de 16 metri și l-a învins pe portarul ilfovenilor, Denis Oncescu, cu un șut plasat. Adrian Bălan, golgheterul Concordiei în acest sezon, a punctat de la punctul cu var în minutul 70, însă acela a fost ultimul gol partidei, toate cele trei puncte fiind trecute în contul nemțenilor.

„Mă simt foarte fericit că am marcat aceste goluri. Sincer, am vrut să marchez doar unul, dar din greșeală l-am dat și pe al doilea. Mă bucur că am adus cele trei puncte. Îmi doresc să intrăm întâi în play-off, iar după ne gândim și la promovare”, a declarat Matei Moraru la finalul partidei de la Chiajna.

Șelimbăr, Corvinul și Slobozia se califică în play-off

Cele trei ocupante ale podiumului la startul anului și-au respectat statutul și au reușit să își asigure prezența matematică în play-off încă din prima rundă din 2024! Șelimbăr și Corvinul au câștigat ambele cu scorul de 3-0 meciurile din etapa a 16-a, în timp ce Unirea Slobozia s-a impus cu 2-0 la Dumbrăvița. Astfel, sibienii rămân lideri solitari, având 35 de puncte, fiind urmați de Corvinul și Unirea care au ambele câte 34 de puncte.

„Sunt fericit pentru performanța pe care au realizat-o băieții. Să reușim calificarea matematică în play-off cu trei etape înaintea finalului sezonului regular este o realizare importantă. Locul pe care îl ocupăm acum în clasament este absolut meritat, nimeni nu poate pune la îndoială acest lucru”, au fost cuvintele lui Claudiu Niculescu, antrenorul Șelimbărului la finalul meciului de la Târgu Jiu.

Un pas important către play-off l-a făcut și CS Mioveni care a câștigat cu 1-0 partida de pe teren propriu cu CSM Alexandria. Argeșenii au acum 29 de puncte și un avans de 4 puncte față de ultima echipă din afara primelor șase, cu trei etape rămase de disputat.

De zona locurilor de play-off s-a apropiat CSM Reșița după victoria de pe teren propriu, 3-1 în fața celor de la CSA Steaua. Bănățenii au 23 de puncte, fiind la două puncte în spatele Ceahlăului, ocupanta ultimului loc ce asigură prezența în play-off.

Gloria Buzău nu a avut probleme în deplasarea de la Buftea, unde a întâlnit ultima clasată, Progresul Spartac. Buzoienii s-au impus cu 5-1, își consolidează locul în top 6, și sunt pregătiți pentru derby-ul din deschiderea rundei a 17-a, împotriva Corvinului Hunedoara, ce va avea loc pe 1 martie.

Singura remiză din această rundă a fost înregistrată la Târgoviște, între Chindia și Metaloglobus. Cele două formații și-au împărțit ocaziile în acest meci, dar în cele din urmă rezultatul a fost unul alb, scor 0-0. Dâmbovițenii păstrează în continuare șanse la play-off, fiind la trei puncte de Ceahlăul, de altfel, lupta pentru top 6 fiind una extrem de disputată în acest sezon, nu mai puțin de 13 formații păstrând în continuare șanse matematice la ultimele trei locuri ce asigură prezența în play-off în acest ultimele trei runde.

Unirea Dej, succes important împotriva Tunariului

Clujenii aveau nevoie de victorie pentru a continua să spere la salvarea de la retrogradare, iar aceasta a venit în primul meci din 2024. Cele două echipe și-au împărțit fazele de joc în meciul disputat la Buftea, dar mai exactă în fața porții a fost Unirea Dej. Golul reușit de Denis Golda în minutul 89 a adus cele 3 puncte în contul oaspeților, dar și urcarea în clasament peste adversara directă. Misiunea nu va fi deloc una simplă, distanța până la primul loc ce asigură salvarea de la retrogradare fiind de 5 puncte.