Liga 1 Futsal Fortuna a programat ieri, luni, 31 octombrie, ultimele două meciuri ale etapei a VI-a, rundă începută sâmbătă la Deva, acolo unde Autobergamo, vicecampioana României, a primit vizita ultimei clasate Clujana Cluj, de care a dispus cu scorul de 8-2.

Ziua de luni a început cu meciul dintre Luceafărul Buzău și CFR Timișoara, partidă transmisă în direct la Digi Sport 2. Confruntarea de la Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” din Buzău a fost una deosebit de echilibrată, jocul fiind foarte aproape de a se încheia cu o remiză albă, rezultat mai puțin obișnuit în futsal. În cele din urmă, oaspeții, care au avut posesia și au fost preocupați de fensivă mult mai mult decât gazdele, au reușit să se impună grație reușitei lui Darius Nastai, din pasa lui Mihnea Toader. În urma acestui rezultat, trupa lui Robert Lupu s-a distanțat la șase puncte în clasament de Luceafărul Buzău, depășind în același timp în ierarhie nou-promovata ACS West Deva.

Hunedorenii au rezistat o repriză în deplasarea de la Odorheiu Secuiesc, după care s-au prăbușit. FK Odorheiu Secuiesc, echipă pregătită de Jakab Zoltan, a deschis scorul la cinci minute de la reluare, prin Bálint. Confruntarea se îndrepta spre o victorie la limită a harghitenilor, care însă, în doar patru minute (35-38), au marcat de patru ori! Bálint și-a desăvârșit evoluția excelentă printr-un hatt-trick, celelalte două reușite purtând semnătura lui Miklós și Balázsi. West Deva a înscris și ea de două ori, Iszlai (autogol) și Pioptea.

CS United Galați, campioana României, a stat în această rundă, dar a stat cu folos! United a reușit să se califice în Elite Round-ul UEFA Futsal Champions League după ce a încheiat pe locul trei grupa găzduită de Sala Sporturilor „Dunăre” din Galați.

Liga 1 Futsal Fortuna, etapa a VI-a:

Sâmbătă, 29 octombrie: ACS Autobergamo Deva – CFF Clujana Cluj 8-2 (5-0), Sala Sporturilor, Deva
Arbitri: Balint Attila, Szabo Attila (ambii din Odorheiu Secuiesc); Anca Florin Daniel (Deva)
Observator arbitri: Gall Gyozo (Odorheiu Secuiesc)

Luni, 31 octombrie:CS Luceafărul Buzău – CSF CFR 1933 Timișoara 0-1 (0-0), Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
Arbitri: Ciobanu Vlad, Hanceariuc Bogdan; Mihălcuț Andrei (toți trei din Iaşi)
Observator arbitri: Gherman Gabriel (Bucureşti)

Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – ACS West Deva 6-2 (0-0), Sala Sporturilor, Odorheiu Secuiesc
Arbitri: Darjan Liviu (Braşov), Peter Joszef (Sfântu Gheorghe); Luca Ovidiu (Piatra Neamţ)
Observator arbitri: Năstasă Marius (Piatra Neamț)

• echipa CS United Galați a stat în această etapă

Clasament: 1. United 13p (5 meciuri); 2. Autobergamo 12p (5 meciuri); 3. Odorheiu Secuiesc 10p (5 meciuri); 4. Timișoara 9p (6 meciuri); 5. West Deva 6p (5 meciuri); 6. Luceafărul 3p (5 meciuri); 7. Clujana 0p (5 meciuri)