Sala Sporturilor din Odorheiu Secuiesc a găzduit ieri, 14 martie, cel de-al doilea meci al etapei a 4-a a Turului Suplimentar al Ligii 1 Futsal Fortuna. Față în față s-au aflat FK Odorheiu Secuiesc și Autobergamo Deva, formații care ori de câte ori s-au întâlnit au oferit dispute spectaculoase. Nici confruntarea de ieri nu a făcut excepție.

Meciul de la Odorheiu Secuiesc a debutat perfect pentru Autobergamo Deva, care a deschis scorul după doar un minut și jumătate de joc prin Cristian Matei. Însă, după doar 20 de secunde, la un contraatac al gazdelor, Leonardo Moura, Autobergamo, face henț în propriul careu și este eliminat!

Penalty-ul este transformat de Bálint Andor și avantajul oaspeților dispare. Golul egalizator nu a avut însă darul să motiveze în plus trupa lui Jakab Zoltán, ci mai degrabă să ambiționeze formația hunedoreană. Autobergamo a trecut din nou la conducerea jocului după reușita aceluiași Cristian Matei din minutul 9. După doar un minut, veteranul Florin Matei a marcat și el pentru echipa vizitatoare, tot pe fondul apatiei gazdelor.

A fost momentul în care FK Odorheiu Secuiesc s-a trezit. Gazdele au schimbat partitura și până la pauză au reușit să egaleze prin reușitele semnate de Bálint Andor și Iszlai Richárd.

Echilibrul s-a menținut și la reluare. Autobergamo Deva a trecut din nou la conducere pe tabela de marcaj după golul lui Anjos da Silva, în minutul 25. Avantajul oaspeților nu a durat decât un minut, Balázsi Attila a înscris pentru FK Odorheiu Secuiesc. Mult mai proaspătă, formația harghiteană a dominat finalul de partidă în încercarea de a tranșa în favoarea sa disputa cu Autobergamo. Gazdele nu au reușit să marcheze nici atunci când au avut om în plus, Florin Matei fiind eliminat în minutul 37 după ce a primit al doilea cartonaș galben.

În urma acestei remize, Autobergamo Deva a revenit pe locul secund în clasamentul Ligii 1 Futsal Fortuna, în timp ce FK Odorheiu Secuiesc a rămas pe 4.

Confruntarea de la Odorheiu Secuiesc a marcat debutul pe banca tehnică a oaspeților a celebrului tehnician brazilian Ricardo Cámara Sobral „Cacau”, unul dintre cei mai buni tehnicieni din futsalul mondial. Acesta a ajuns săptămâna trecută la Deva, fiind convins de Dorin Popa, președintele clubului Autobergamo Deva, să preia, până la finalul sezonului, fosta campioană a României!

Liga 1 Futsal Fortuna – Tur Suplimentar, etapa a 4-a

Marți, 14 martie

FK Odorheiu Secuiesc – Autobergamo Deva 4-4 (3-3), Sala Sporturilor – Odorheiu Secuiesc

Au marcat: Bálint Andor (2, 15), Iszlai Richárd (19), Balázsi Attila (26), illetve Cristian Matei (2, 9), Florin Matei (10), Anjos da Silva (25)

FK Odorheiu Secuiesc: Gălățeanu – Miklós, Balázsi, Iszlai, Bálint; Tompea, Farkas, Tankó, Sasse, Kedei, Kerestély, Kanyó, Csomor

Antrenor: Jakab Zoltán

Autobergamo Deva: Dinicuță, Cr. Matei, Moura, Anjos Da Silva, Bernardo da Silva; Voin, Fl. Matei, Gavrilă, Cojocaru, Boldor, Bîrsan, Budai, Sandu, Hordea

Antrenor: Ricardo Cámara Sobral „Cacau”

Arbitri: Hanceariuc Bogdan (Iași), Macovei Florin Aurelian (Galați); Șpaiuc Sebastian (Iași)

Observator: Deca Daniel (Brăila)

Cartonașe roșii: Leonardo Moura (min. 2), Florin Matei (min. 37)

Duminică, 12 martie

United Galați – CFR Timișoara 2-2 (2-0), Sala Sporturilor „Dunărea” – Galați

Au marcat: Leonardo dos Santos „Pelé” (10), Daniel Araujo (20) / Felipe Angulo Munera (26), Ionuț Nemițanu (38)

United Galați: Petrișor Toniță – Stefan Krstić, Daniel Araujo, Robert Crișan, Leonardo dos Santos „Pelé”; Alin Cârdei, Rareș Oană, Florin Ignat, Andrei Crăciun, Marius Arhire, Constantin Burdujel, Vlăduț Dudău, Octavian Cireș, Matei Boșneagă

Antrenor: Florin Ignat

CFR Timișoara: Vlad Iancu – Darius Nastai, Valentin Ilaș, Andrei Nemițanu, Mihnea Toader; Robert Lupu, Denis Dan, Andrei Grosu, Cristian Buhăceanu, Bogdan Minut, Felipe Angulo Munera, Carlos Bermudez Sepulveda

Antrenor: Robert Lupu

Arbitri: Deaconu Laurențiu (Berceni), Dârjan Liviu (Brașov); Mocanu Dragoș (Brăila)

Observator: Florea Frusin (București)

Partida CFF Clujana Cluj – ACS West Deva se va disputa pe 2 aprilie

– echipa Luceafărul Buzău a stat în această etapă

Clasamentul Ligii 1 Futsal Fortuna:

1. United 36p (15 meciuri); 2. Autobergamo 32p (16 meciuri); 3. Timișoara 31p (16 meciuri); 4. Odorheiu Secuiesc 31p (15 meciuri); 5. West Deva 18p (14 meciuri); 6. Luceafărul Buzău 6p (15 meciuri); 7. CFF Clujana Cluj 0p (15 meciuri)