CFR Timișoara s-a impus marți seară, în deplasare, în fața formației ACS West Deva, scor 6-2, într-o partidă contând pentru etapa 1 a play-off-ului Ligii 1 Futsal Fortuna. Duelul dintre CFR Timișoara și West Deva se va muta pe malurile Begăi pentru cel puțin un meci. Învingătoarea va întâlni în semifinale campioana CS United Galați.

În direct la Digi Sport 2, West Deva (locul 5 la finalul sezonului regular) și CFR Timișoara (locul 4) au oferit un meci spectaculos. Cei care au deschis scorul au fost hunedorenii, prin veteranul Dumitru Mimi Stoica, în minutul 12.

Bănățenii au revenit însă și în doar două minute au întors scorul pe tabela de marcaj după reușitele semnate de Carlos Bermudez Sepulveda, unul dintre cei doi columbieni transferați de CFR Timișoara în această iarnă.

În repriza secundă, un alt veteran al celor de la West Deva, Ion Al Ioani, a egalat, dar a fost ultima reușită în contul gazdelor.

Trupa lui Robert Lupu, coechipier ani buni cu Mimi Stoica și Ion Al Ioani la echipa națională a României, a turat motoarele și a înscris gol după gol, asigurându-și succesul în primul meci al duelului cu West Deva și făcând astfel un pas important spre semifinalele play-off-ului.

În primul meci al play-off-ului, disputat duminică, Autobergamo Deva (locul 3 la finalul sezonului regular) s-a impus, în deplasare, în fața echipei Luceafărul Buzău (locul 6), scor 9-7.

Play-off, etapa 1

Marți, 11 aprilie

West Deva – CFR Timișoara 2-6, Sala Sporturilor – Deva

Au marcat: Mimi Stoica (12), Ion Al Ioani (28) / Carlos Bermudez (15, 17), Robert Lupu (29, 30), Ionuț Nemițanu (36), Andrei Grosu (39)

West Deva: Cr. Goșa – Dumitru Stoica, Ion Al Ioani, Andrei Brașoveanu, C-tin Lupu; Raul Filimon, George David, Sebastian Mateescu, Iulian Colnicioiu, Vlad Voiculescu, Bogdan Pieptea, Artur Galfi, Eduard Mucea, Mihai Vesa

Antrenor: Ion Al Ioani

CFR Timișoara: Theodor Lungu – Valentin Ilaș, Mihnea Toader, Darius Nastai, Felipe Angulo; Vlad Iancu, Robert Lupu, Ionuț Nemițanu, Andrei Grosu, Denis Dan, Cristian Buhăceanu, Carlos Bermudez

Antrenor: Robert Lupu

Arbitri: Balint Attila, Benedek Andras; Szabo Attila (toți din Odorheiu Secuiesc)

Observator: Gall Gyozo (Odorheiu Secuiesc)

Duminică, 9 aprilie

CS Luceafarul Buzău – ACS Autobergamo Deva 7-9 (4-4), Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” – Buzău

Au marcat: Cătălin Șerban (6, 30, 38), Vlad Berloiu (12), Sergiu Gavrilă (18 – autogol), Radu Burciu (18), Mădălin Mielușoiu (30) / Leonardo Moura (1, 5, 24, 29, 31), Cristian Matei (4), Iușian Cojocaru (7), Florin Matei (26), Gabriel Budai (29)

Luceafărul Buzău: Gică Dospinescu – Radu Burciu, Marius Nicodim, Ctlin Șerban, Mădălin Mielușoiu; Sorin Mălâia, Paul Dimitrovici, George Cioran, Vlad Berloiu

Antrenor: Radu Burciu

Autobergamo Deva: Andrei Dinicuță – Cristian Matei, Sergiu Gavrilă, Leonardo Moura, Bernardo dos Santos; Roberto Voin, Octavian Bârsan, Paul Hordea, Adrian Sandu, Gabriel Budai, Andrei Strigariu, Iulian Cojocaru, Florin Matei

Antrenor: Florin Matei

CS United Galați și FK Odorheiu Secuiesc, primele două clasate la finalul sezonului regular și al turului suplimentar, sunt calificate direct în semifinale.

ȚINTARUL SEMIFINALELOR

• CS United Galați – CFR Timișoara / West Deva
  • FK Odorheiu Secuiesc – Luceafărul Buzău / Autobergamo Deva

* În play-off și semifinale se va juca după regula cel mai bun din trei meciuri.

** Finala se va juca după regula cel mai bun în cinci partide.