Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” din Băzău a găzduit ieri, duminică, 9 aprilie, primul meci din play-off-ul Ligii 1 Futsal Fortuna. Față în față s-au aflat Luceafărul Buzău – locul 6 la finalul sezonului regular și Autobergamo Deva – locul 3.

„Vom încerca să ne bucurăm de futsal, chiar dacă Autobergamo Deva pornește ca mare favorită”, spunea Iulian Trăsnea, președintele echipei Luceafărul Buzău, înaintea confruntării. Iar buzoienii s-au ținut de cuvânt, bucurându-se de futsal și contribuind la spectacolul din teren.

A fost 9-7 pentru Autobergamo Deva, care, în urma acestui rezultat, a făcut un pas important spre semifinalele competiției. Deva mai are nevoie de o victorie pentru a merge mai departe. Învingătoarea duelului Luceafărul Buzău – Autobergamo Deva va întâlni în penultimul act formația FK Odorheiu Secuiesc.

Autobergamo a început tare meciul de la Buzău și, după doar patru minute și 10 secunde, conducea cu 3-0! Cătălin Șerban a fost cel care a dat semnul revenirii echipei gazdă. Deși Iulian Cojocaru a dus scorul la 4-1 pentru oaspeți, buzoienii și-au continuat evoluția foarte bună și până la pauză a reușit să restabilească egalitatea, 4-4!

La reluare, Autobergamo Deva, proaspăt câștigătoare a Cupei României, a apăsat pedala de accelerație și, la mijlocul reprizei, avea un avans de patru goluri. Relaxarea hunedorenilor a permis gazdelor de la Luceafărul să mai marcheze de trei ori, insuficient însă pentru a întoarce soarta partidei.

Pentru Autobergamo Deva, succesul de ieri reprezintă al patrulea succes în fața Luceafărului Buzău în actualul sezon. În cele trei partide disputate în sezonul regular, Autobergamo se impusese de fiecare dată: 4-2, etapa a 3-a; 7-3, etapa a 10-a; 9-0, prima etapă a Turului Suplimentar.

„Mă bucur că am reușit un meci bun. Și asta în ciuda faptului că și astăzi ne-au lipsit mulți jucători. Ne-am mobilizat și, iată, am reușit, cel puțin în prima repriză, să ținem piept echipei Autobergamo Deva, una dintre aspirantele la titlul de campioană a României. Urmează cel de-al doilea meci de la Deva. Sper ca și acolo să dăm o replică bună”, a spus Iulian Trăsnea, președintele echipei Luceafărul Buzău.

În cel de-al doilea duel al acestei faze a play-off-ului se vor confrunta formațiile ACS West Deva și CFR Timișoara. Primul episod va fi marți, la Deva, de la ora 17:15, în direct la Digi Sport și FRF.tv.

ETAPA 1

Duminică, 9 aprilie

CS Luceafarul Buzău – ACS Autobergamo Deva 7-9 (4-4), Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” – Buzău

Au marcat: Cătălin Șerban (6, 30, 38), Vlad Berloiu (12), Sergiu Gavrilă (18 – autogol), Radu Burciu (18), Mădălin Mielușoiu (30) / Leonardo Moura (1, 5, 24, 29, 31), Cristian Matei (4), Iușian Cojocaru (7), Florin Matei (26), Gabriel Budai (29)

Luceafărul Buzău: Gică Dospinescu – Radu Burciu, Marius Nicodim, Ctlin Șerban, Mădălin Mielușoiu; Sorin Mălâia, Paul Dimitrovici, George Cioran, Vlad Berloiu

Antrenor: Radu Burciu

Autobergamo Deva: Andrei Dinicuță – Cristian Matei, Sergiu Gavrilă, Leonardo Moura, Bernardo dos Santos; Roberto Voin, Octavian Bârsan, Paul Hordea, Adrian Sandu, Gabriel Budai, Andrei Strigariu, Iulian Cojocaru, Florin Matei

Antrenor: Florin Matei

Marți, 11 aprilie

ACS West Deva – CSF CFR 1933 Timișoara, ora 17:15, în direct la Digi Sport și FRF.tv

CS United Galați și FK Odorheiu Secuiesc, primele două clasate la finalul sezonului regular și al turului suplimentar, sunt calificate direct în semifinale.

ȚINTARUL SEMIFINALELOR

• CS United Galați – CFR Timișoara / West Deva
  • FK Odorheiu Secuiesc – Luceafărul Buzău / Autobergamo Deva

* În play-off și semifinale se va juca după regula cel mai bun din trei meciuri.

** Finala se va juca după regula cel mai bun în cinci partide.