Sursa foto: Diana Coltofean

Liga 1 Feminin a ajuns duminică la etapa a patra din play-off/play-out! Derby-ul zilei s-a jucat la Becicherecu Mic, între Fortuna și liderul “U” Olimpia Cluj.

Ioana Bălăceanu a deschis scorul pentru clujence în minutul 23, cu un șut superb din afara careului. Tabela a rămas neschimbată până în minutul 85, când Adina Borodi a pasat excelent în fața porții, iar Mihaela Ciolacu a făcut 2-0 pentru “U” Olimpia Cluj. Fortuna Becicherecu Mic a redus din diferență pe final de meci, când Cosmina Dușa a transformat un penalty în prelungiri.

În etapa a cincea din play-off-ul Ligii 1 Feminin, meciul Universitatea Galați vs Vasas Femina Odorhei va fi transmis în direct pe FRF TV și pagina de facebook “Liga Feminină”, pe 5 mai, de la ora 11:00!

Cele mai importante momente ale etapei 4 din play-off/out:

• Liderul Universitatea Olimpia Cluj a obținut a 14-a victorie în actuala ediție a campionatului și a treia din play-off, menținându-se la 11 puncte distanță față de locul 2, ocupat acum de Piroș Security Arad.
  • Fortuna Becicherecu Mic se află la a doua înfrângere din play-off, după cea din prima etapă cu Piroș Security Arad (scor 2-3). Echipa condusă de Florin Pădurean rămâne cu 29 de puncte în clasament și coboară pe locul 3.
  • Piroș Security Arad s-a impus cu 2-1 în duelul de pe teren propriu cu Universitatea Galați, echipă care nu a câștigat până acum niciun meci în play-off. Arădencele au acumulat 32 de puncte și ocupă poziția secundă în clasament.
  • Heniu Prundu Bârgăului a bifat al patrulea succes în play-off, scor 2-0, în deplasare, cu Vasas Femina Odorhei. Ambele goluri ale Heniului au fost semnate de Paula Mădălina Boroș.
  • Vasas Femina Odorhei a beneficiat de o lovitură de la 11 metri în minutul 27, dar Szidonia Salamon a apărat.
  • Grație victoriei de la Odorheiu Secuiesc, Heniu Prundu Bârgăului a egalat-o la puncte pe Fortuna Becicherecu Mic, dar se află în continuare pe locul 4, având un golaveraj inferior.
  • Fair Play București și-a mai trecut în cont o victorie, a patra în tot atâtea meciuri jucate în play-out, scor 4-1 contra echipei Selena SN Constanța.
  • Pentru Selena SN Constanța a fost prima înfrângere în play-out, după două remize și o victorie.
  • În urma victoriei, bucureștencele au urcat pe prima poziție a clasamentului, în timp ce Carmen București a coborât pe locul 3, după ce a suferit o nouă înfrângere, scor 5-1 în deplasare cu Universitatea Alexandria.
  • ACS Fotbal Feminin Baia Mare a bifat prima victorie în play-out, scor 1-0 pe teren propriu contra celor de la Banat Girls.
  • În ierarhia din play-out au mai avut loc următoarele modificări: Universitatea Alexandria a urcat pe locul 2, în timp ce Baia Mare se află acum pe a treia treaptă a podiumului.

Rezultatele etapei 4:

Play-off

Fortuna Becicherecu Mic – Universitatea Olimpia Cluj 1-2
Au marcat: Cosmina Dușa (90+3) / Ioana Bălăceanu (25), Mihaela Ciolacu (85)

Piroș Security Arad – Universitatea Galați 2-1
Au marcat: Melisa Olariu (8), Nazlican Parlak (63) / Monica Bențoiu (84)

Vasas Femina Odorheiu Secuiesc – Heniu Prundu Bârgăului 0-2
A marcat: Paula Mădălina Boroș (25 – penalty, 48)

Play-out

Universitatea Alexandria – Carmen București 5-1
Au marcat: Andreea Diță, Cristina Tudorache, Elena Frîncu, Iulia Săvescu 2 / Cristina Sandu

ACS Fotbal Feminin Baia Mare – Banat Girls 1-0
A marcat: Andreea Indrecan (66)

Asociația Fotbal Club Fair Play București – Selena ȘN Constanța 4-1
Au marcat: Daniela Preda (49), Iustina Rezeanu (53), Valentina Petre (81, 90) / Niculina Vălimăreanu