Liga 1 Feminin s-a reluat în acest weekend, după pauza competițională cauzată de meciurile echipei naționale. Din cele șase meciuri ale etapei a treia, patru au fost câștigate de echipele oaspete.

Principalele momente ale etapei 3 din Liga 1 feminin:

➡ Piroș Security Arad  a reușit scorul etapei, 9-0 în deplasare contra Asociației Fotbal Club Fair Play București.

➡ Cel mai rapid gol al etapei a fost înscris de jucătoarea internațională din Azerbadjan, Hazican Parlak, în minutul 1, în partida Asociația Fotbal Club Fair Play București – Piroș Security Arad 0-9

➡ Andreea Laiu (ACS Heniu Prundu Bârgăului), Laura Rus (Fortuna Becicherecu Mic)  Mihaela Ciolacu (Universitatea Olimpia Cluj) și Hazican Parlak (Piroș Security Arad) au bifat câte un hat-trick.

➡ Doar două echipe gazdă s-au impus în etapa a treia: U Olimpia Cluj (8-1 cu Universitatea Alexandria) și Carmen București (3-0 cu Universitatea Galați)

➡ Trei echipe au punctaj maxim după trei jocuri disputate: Fortuna Becicherecu Mic (golaveraj 18-1), Universitatea Olimpia Cluj (16-1) și Vasas Femina Odorhei (10-1).

➡ 39 de goluri s-au marcat, în total, în cele șase meciuri din etapa 3.

Rezultatele etapei 3 din Liga 1 feminin:

Sâmbătă, 26 septembrie
Banat Girls – Heniu Prundu Bârgăului 1-4
Au marcat: Adelina Ion (61) / Andreea Laiu (48, 71, 80), Alexandra Hornea (86)

Selena SN Constanța – Fortuna Becicherecu Mic 1-7
Au marcat: Andreea Ionascu / Melisa Șodinca (6), Laura Rus (12, 32, 44), Nicoleta Deca (17), Bianca Ienovan (88), Clara Roșu (90+2)

Duminică, 27 septembrie
ACS Fotbal Feminin Baia Mare – Vasas Femina Odorheiu Secuiesc 1-4
Au marcat: Alexandra Lunca (5) / Krisztina Beno (52, 85), Kinka Barabasi (79), Rita Mitri (88)

Universitatea Olimpia Cluj – Universitatea Alexandria 8-1
Au marcat: Mihaela Ciolacu (10, 42, 80), Roxana Mirea (12), Bălăceanu Ioana (66), Dumitrache Oana (70, autogol), Carolina Țabur (89) / Cristina Tudorache (30)

Carmen București – Universitatea Galați 3-0
Au marcat: Nicoleta Barbos, Georgiana Vasile

Asociația Fotbal Club Fair Play București – Piroș Security Arad 0-9
Au marcat: Florentina Ancaș (1, 32), Denisa Marcea (15, 35), Lidia Șuvet (16), Hazican Parlak (57, 73, 84), Magdanela Drăgan (67)