Deşi a rămas singura echipă fără eşec în primele două eşaloane, U Craiova 1948 SA nu mai ştie cum se câştigă şi a bifat al patrulea egal consecutiv în campionat, remiza cu Unirea Slobozia fiind a treia cu 0-0.

Sâmbătă au avut loc primele meciuri din penultima etapă a lunii noiembrie, consemnându-se mai multe rezultate interesante. Unul dintre ele a fost meciul liderului de la Slobozia, acolo unde Unirea, cu un lot încă afectat de problemele provocate de COVID-19, a ţinut-o în şah pe U Craiova 1948 SA. Oltenii par să nu îşi revină din pasa în care au intrat şi, chiar dacă sunt în continuare invincibili în actuala ediţie de campionat, nu mai găsesc drumul spre porţile adverse.

Remiza de sâmbătă a fost a patra consecutivă pentru U Craiova 1948 SA, care a marcat doar un singur gol în ultimele patru meciuri, o scădere drastică de la situaţia din etapa a opta, când liderul avea 22 de goluri marcate, cu o medie de aproape trei goluri pe meci.

Chiajna a câştigat din nou după opt etape

Criza profundă prin care a trecut Concordia Chiajna pare că a luat sfârşit după ce ilfovenii au reuşit să câştige sâmbătă în meciul cu Dunărea Călăraşi. Hergheligiu şi căpitanul Marc, ultimul cu largul concurs al portarului advers, au stabilit scorul primei reprize. Oaspeţii au reuşit să marcheze doar golul de onoare, prin celălalt căpitan din teren, Bogdan Şandru, ratând şansa de a se apropia la un punct de lider.

Pentru ilfoveni, succesul de sâmbătă a fost o adevărată gură de oxigen, în condiţiile în care a venit după opt meciuri consecutive fără victorie, probabil una dintre cele mai negre din istoria recentă a clubului.

Soarele a ieşit şi pe strada Metaloglobusului, care şi-a întrerupt seria de trei eşecuri la rând. Cel mai mare dintre fraţii Herea, Ovidiu, a marcat ambele goluri ale echipei sale, trecând cu acest prilej în fruntea clasamentului golgheterilor, la egalitate cu Claudiu Bălan, dar cu mai multe reuşite din acţiune dintre cele şapte adunate până acum.

Bucureştenii au revenit pe podium cu această victorie şi acum sunt la două puncte în spatele primei clasate şi la unul după locul 2, dar au un meci în plus jucat faţă de acestea.

Petrolul, la primul eşec în deplasare din acest sezon

Prahovenii au avut ocazia să se revanşeze în ochii suporterilor după categoricul eşec suferit în runda precedentă cu Aerostar Bacău. Însă derby-ul cu ASU Poli nu s-a terminat fericit pentru ei şi promovarea pare un obiectiv tot mai îndepărtat. Plazonja a înscris singurul al partidei şi a urcat-o pe ASU Poli pe a doua poziţie în clasament, profitând de pasul greşit al Dunării.

De partea cealaltă, FC Petrolul Ploieşti şi-a trecut în statistică primul eşec în deplasare din acest sezon şi a coborât pe locul 10, însă mai trage speranţe că va prinde play-off-ul, aflându-se la doar trei puncte distanţă de ultimul loc care duce acolo.

Pandurii Lignitul a obţinut al doilea succes stagional

Celelalte trei meciuri ale zilei nu au adus victorii oaspeţilor, care au trebuit să se mulţumească doar cu remize la Turnu Măgurele şi Mioveni. Eugen Trică a debutat pe banca Turrisului cu un egal alb în duelul cu Viitorul Pandurii, în timp ce AFK Csikszereda şi CS Mioveni au marcat câte o dată.

În schimb, ultima clasată, Pandurii Lignitul, a dat lovitura în meciul cu CSM Slatina, reuşind a doua victorie din actuala ediţie de campionat. Vaida a deschis scorul încă din minutul 2, iar Dodoi a mărit avantajul echipei sale. Slătinenii au trebuit să se mulţumească doar cu golul de onoare, reuşit de rezerva Necşulescu în minutele de prelungire.

Duminică se va disputa duelul dintre Aerostar şi Fotbal Club Rapid, în timp ce meciul dintre U Cluj şi Ripensia va fi reprogramat, după ce oaspeţii nu au putut juca din cauza problemelor provocate de COVID-19 în rândul echipei