Runda cu numărul zece a debutat o victorie a celor de la Csikszereda în duelul cu echipa antrenată de Costel Enache.

Două dintre echipele care încă nu au remizat în actuala ediţie de campionat s-au duelat joi seara pe stadionul din Miercurea Ciuc. Ieşenii au avut un start bun de meci, dar au ratat trei ocazii de a deschide scorul şi acest lucru i-a costat scump, pentru că gazdele au răspuns cu două goluri într-un interval de doar trei minute.

Primul marcator a fost atacantul ungur Jelena (23), ajuns la trei goluri pentru echipa antrenată de Valentin Suciu, urmat de căpitanul Csürös, astfel că la pauză scorul a fost 2-0 pentru gazde.

CLASAMENT LIGA 2 CASA PARIURILOR

Juniorul Gergely şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, la 12 minute de la reluare, iar ciucanii au sperat că vor bifa primul meci fără gol primit în campionat după şase etape consecutive. Însă brazilianul Deretti le-a stricat socoteala cu reuşita sa din primul minut al prelungirilor, gol care a închis tabela la 3-1 pentru gazde.

Chiar dacă a fost al doilea meci pierdut la două goluri diferenţă în acest sezon, meciul de aseară a fost în schimb primul în care au primit cel puţin trei goluri, fiind un record negativ pentru actuala ediţia de campionat.

Etapa a zecea va continua vineri, cu meciul dintre SC FC Ripensia şi U Cluj, ziua de sâmbătă având în program şase partide, în timp ce duminică şi luni vom mai avea câte un meci.