Al patrulea meci consecutiv din 2021 fără victorie i-a fost fatal fostului secund al naţionalei U21 a României

Ultimul meci al zilei de duminică a oferit o mare surpriză după ce Unirea Slobozia a trecut la limită, scor 2-1, de Fotbal Club Rapid. Doi dintre fundaşii veniţi în această iarnă la bucureşteni, Florică şi Zunić, au avut o contribuţie importantă la eşecul suferit de echipa lor.

Primul a provocat un penalty, transformat de căpitanul gazdelor, Constantin Toma (18), în timp ce al doilea a pasat neglijent spre propria poartă, iar malianul Sory Diarra a profitat de cadoul primit şi l-a lobat pe Horaţiu Moldovan şi apoi a înscris în poarta goală (73). Între cele două goluri ale Unirii s-a intercalat reuşita golgheterului oaspeţilor, Hlistei (53), însă aceasta nu a putut schimba soarta partidei, ialomiţenii rămânând cu toate cele trei puncte puse în joc.

CLASAMENTUL GENERAL DUPĂ 19 RUNDE

Al patrulea meci din acest an fără victorie i-a dus pe rapidişti pe locul 11, dar la două puncte de ultimul loc care duce în play-off. Rezultatul de duminică l-a determinat pe Nicolae Grigore să demisioneze, cu două etape înaintea finalului sezonului regular.

În celălalt duel al zilei, AFK Csikszereda a capotat pe teren propriu, fiind învinsă după zece meciuri consecutive de campionat fără eşec. Unicul gol al meciului a fost reuşit de Kanda, la şapte minute de la fluierul de start al reprizei secunde.

În urma jocului rezultatelor din această rundă, lupta pentru cele şase locuri care vor duce în play-off a devenit foarte complicată. Practic, 11 echipe au şanse teoretice la ele, între lider şi ocupanta poziţiei a 11-a fiind doar cinci puncte distanţă.

Iată rezultatele şi programul etapei a 19-a, cu roşu fiind marcate meciurile televizate:

11.03.2021, ora 17:00
CS Concordia Chiajna – FC Petrolul Ploieşti 0-0

12.03.2021, ora 18:00
AS FC Universitatea Cluj – U Craiova 1948 SA 1-0 (0-0)

Alexandru Mihai Pop (70)

13.03.2021, ora 11:00
FC Metaloglobus Bucureşti – SCM Gloria Buzău 5-1 (2-1)

Manuel Botic (8), Aguinaldo (35, 58), Ovidiu Herea (49, 53 – pen.) / Cosmin Tucaliuc (25)

CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu – ACS ASU Politehnica Timișoara 1-1 (1-1)
Felipe Acosta (20) / Dorin Codrea (26)

AFC Farul Constanţa – ACS Fotbal Comuna Recea 3-2 (1-0)
Andrei Banyoi (37, 68), Alexandru Iul. Stoica (86) / Marius Coman (70), Alin Burdeţ (90+3)

Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița – CSM Slatina 1-1 (1-1)
Laurenţiu Buş (32 – pen.) / Ianis Stoica (28)

AFC Ripensia Timișoara – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 0-2 (0-1)
Alin Ţegle (30 – pen.), Vlad Prejmerean (61)

14.03.2021, ora 11:30
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – AFC Dunărea 2005 Călăraşi 0-1 (0-1)
Baudouin Kanda (52)

14.03.2021, ora 13:45
AFC Unirea 04 Slobozia – Fotbal Club Rapid 2-1 (1-0) (foto)
Constantin Toma (18 – pen.), Sory Diarra (73) / Cătălin Hlistei (53)

CS Aerostar Bacău a stat deoarece AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele s-a retras din campionat