Răzvan Păsărică / SPORT PICTURES

Primul meci al etapei cu numărul 7 din Liga 2 dintre Concordia Chiajna și Unirea Slobozia, s-a terminat la egalitate cu scor 1-1.

Liderul actual Concordia Chiajna a primit vizita revelației acestui start de sezon Unirea Slobozia, într-un duel al foștilor atacanți dinamoviști Claudiu Niculescu şi Adrian Mihalcea, în prologul celei de-a şaptea runde.

După 84 de minute scurse fără gol, oaspeţii au punctat prin Sebastian Ivan şi au fost la un pas de a le provoca ilfovenilor primul eşec din acest sezon. Însă căpitanul Andrei Marc şi-a salvat echipa cu un gol marcat în al doilea minut de prelungire al partidei.

Al doilea meci al etapei va avea loc vineri, când ocupanta locului secund, ACS Petrolul 52, care a ajuns la patru victorii consecutive, va primi vizita celor de la SC FC Ripensia, în timp ce grosul rundei se va disputa sâmbătă, când se vor juca şase partide.

Epilogul va avea loc luni, când U Cluj va juca în exil un nou meci considerat pe teren propriu, cu Viitorul Pandurii, de data aceasta pe stadionul Jean Pădureanu din Bistriţa, iar CSA Steaua va fi vizitată de CSC 1599 Şelimbăr.

Programul etapei 7:

Joi, 16 septembrie

• Concordia Chiajna – Unirea Slobozia 1-1 (0-0) (foto)

Vineri, 17 septembrie

• ACS Petrolul 52 – SC FC Ripensia Timişoara (ora 16:00)

Sâmbătă, 18 septembrie

• Fotbal Club Braşov – Dunărea Călăraşi (ora 11:00)
  • AFC Astra – Unirea Dej (ora 11:00)
  • AFC Hermannstadt – AFC 1919 Dacia Unirea Brăila (ora 11:00)
  • FC Buzău – FC Metaloglobus Bucureşti  (ora 11:00)
  • Unirea Constanţa – ACSM Politehnica Iaşi (ora 11:00)
  • Politehnica Timişoara – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (ora 17:00)

Luni, 20 septembrie

• Universitatea Cluj – Viitorul Pandurii (ora 16:00)
  • CSA Steaua – CSC 1599 Șelimbăr (ora 18:00)

Înaintea acestei etape, malianul Sory Diarra (ACS Petrolul 52) este lider în clasamentul golgheterilor cu şase reuşite, urmat de Chică-Roşă (FC Buzău) la un gol distanţă. În schimb, alţi patru jucători împart locul al treilea, Chipirliu (CSA Steaua), Alex Enache (Metaloglobus), Ekollo şi Cristi Ciobanu (ambii FC Buzău) având câte patru reuşite.