CS United Galați, campioana României, a debutat aseară în noul sezon al UEFA Futsal Champions League. Trupa pregătită de Florin Ignat a întâlnit gazda Grupei a 4-a a Main Round-ului competiției, FK Dobovec, multipla campioană a Sloveniei.

Partida găzduită de „Sport Hall” din Podčetrtek, una foarte spectaculoasă și de un înalt nivel tehnic, s-a încheiat nedecis, scor 3-3! Campioana României a început temător partida, permițându-i formației gazdă să conducă ostilitățile.

În aceste condiții, FK Dobovec, formație pregătită de Kujtim Morina, a deschis scorul după 10 minute și 26 de secunde de la startul confruntării prin Žiga Čeh. Finalul primei părți a mai adus un gol în poarta gălățenilor, autor Klemen Duščak.

La reluare, United Galați a lăsat la cabine emoțiile și tracul generate de debutul în noul sezon al Ligii Campionilor și a reușit, după o evoluție foarte bună, să întoarcă rezultatul prin golurile marcate de Vlăduț Dudău, Alan Sasse și Matei Boșneagă.

Încurajați de fani, campionii Sloveniei au egalat în cele din urmă prin Klemen Duščak.

„Vreau să felicit din tot sufletul jucătorii”

„A fost un meci foarte bun făcut de băieți! Chiar dacă în prima repriză am intrat puțin temători. Am avut ocazii de a marca. A urmat o a doua repriză foarte bună, cu trei goluri și multe ocazii. Vreau să felicit din tot sufletul jucătorii pentru sacrificiul și determinarea cu care au abordat această partida”, a spus la final Florin Ignat, antrenorul-jucător al campioanei United Galați.

„Promitem că o să dăm totul pentru calificarea în Elite Round”

Tânărul Matei Boșneagă s-a numărat printre cei mai buni jucători gălățeni aseară la „Sport Hall” din Podčetrtek. „În această seară am întâlnit echipa gazdă a turneului, un adversar foarte dificil, împins de la spate de galerie. După o primă repriză mai slabă a noastră, am reușit la pauza meciului să ne motivăm și să intrăm mult mai determinați pe teren. Din păcate, după ce am trecut la conducere pe tabela de marcaj, nu am reușit sa menținem rezultatul. Una peste alta, suntem multumiți de această remiză și promitem că o să dăm tot ce avem mai bun pentru a reuși să obținem calificarea în Elite Round”, a spus Matei Boșneagă.

„Sunt foarte mândru de echipă, de toți băieții”

Obișnuit cu meciurile tari, Petrișor Toniță, portarul echipei, a concluzionat: „Un meci foarte greu! De fapt, nu cred că există meciuri ușoare la un asemenea nivel, într-o asemenea competiție! Asta s-a văzut și în primul meci, cel dintre Benfica și Étoile. Grupa a 4-a e una foarte echilibrată. Noi vom continua să luptăm la fiecare meci pentru a obține cele mai bune rezultate. Sunt foarte mândru de echipă, de toți băieții, pentru dăruirea, susținerea și unitatea pe care o avem de ceva vreme”.

La meciul de aseară, gălățenii au avut parte și de o micuță, dar inimoasă galerie, care i-a încurajat pe toată durata meciului!

Étoile, egala Benficăi

În prima partidă a zilei din Grupa a 4-a, disputată tot pe parchetul Sălii Sporturilor din Podčetrtek, francezii de la Étoile Lavalloise au reușit surpriza, 2-2 cu Benfica Lisabona, favorita grupei!

În această seară, de la ora 18:30, în cel de-al doilea meci din Grupa a 4-a, CS United Galați va da piept cu Benfica Lisabona. Mare favorită la câștigarea grupei, Benfica Lisabona este unul dintre cele mai respectate nume din lumea futsalului. Campioană a Europei, medaliată cu bronz la ultimele două ediții ale UEFA Futsal Champions League, Benfica Lisabona va fi pentru al doilea an consecutiv adversara campioanei României!

Iată programul Grupei a 4-a – „Sport Hall”, Podčetrtek:

Ziua 1, miercuri, 25 octombrie

• Benfica – Étoile Lavalloise 2-2 (0-1)

Au marcat: Vinicius Rocha (32’12”), Afonso Jesus (35’39”) / Lutin (19’16”), Mouhoudine (26’16”)

Arbitri: Grigori Ošomkov (Estonia), Ingus Puriņš (Letonia); Ozan Soykan (Turcia)

Timekeeper: Azra Ahmetovic (Slovenia)

Delegat UEFA: Maryna Kyryliuk (Ucraina)

Observator arbitri: Oleg Ivanov (Ucraina)

• UNITED GALAȚI – FK Dobovec 3-3 (0-2)

Au marcat: Dudau (25’49”), Sasse (32’38”), Boșneagă (35’14”) / Čeh (10’26”), Duščak (19’26”, 36’15”)

UNITED: 12. Toniţă – 7. Sasse, 9. Cojocaru, 14. Daniel Araujo (Cpt), 15 Pamplona Arango; 1. Cardei (GK), 8. Dudău, 10. Crăciun, 11. Crișan, 13. Ignat, 20. Boșneagă

Antrenor: Florin Ignat

FK Dobovec: 1. Peček (Cpt) – 7. Čeh, 10. Cesarec, 15. Duščak, 50. Pasariček; 12. Prijol (GK), 9. Knežević, 11. Pihler, 18. Dias Silva, 19. Smiljanec, 20. Kanjuh, 27. Pasariček, 77. Jedvaj

Antrenor: Kujtim Morina

Arbitri: Yiangos Yiangou (Cipru), Ozan Soykan (Turcia); Ingus Puriņš (Letonia)

Ziua 2, joi, 26 octombrie

Ora 18:30

• UNITED GALAȚI – Benfica

Arbitri: Ozan Soykan (Turcia), Grigori Ošomkov (Estonia); Yiangos Yiangou (Cipru)

Ora 21:00

• FK Dobovec – Étoile Lavalloise

Arbitri: Ingus Puriņš (Letonia), Yiangos Yiangou (Cipru); Grigori Ošomkov (Estonia)