Cupa României la futsal a programat în acest weekend șase dintre partidele contând pentru optimile de finală. Surpriza, singura de până acum, s-a înregistrat chiar în prima partidă disputată vineri seară la Gheorgheni, în Harghita.

În fața unei săli pline, formația locală, AS Inter Gheorgheni, locul 3 în Liga a 2-a, a dat lovitura și a reușit să elimine prim-divizionara ACS West Deva! Meciul de la Gheorgheni a avut o primă repriză foarte spectaculoasă în care s-au marcat toate golurile!

Gazdele au deschis scorul în minutul 8 prin Cine Hunor și l-a majorat un minut și jumătate mai târziu prin Nagy Zsolt la capătul unei acțiuni de toată frumusețea.

Replica oaspeților de la West Deva a venit însă imediat, Gálfi Zsolt, cu o dublă în doar un minut, reușind să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj. Cu trei minute înainte de pauză, hunedorenii au comis a șasea greșeală a reprizei și Petrică Hofman a transformat lovitura de la 10 metri, 3-2 pentru Inter Gheorghieni!

„Portarul nostru de doar 16 ani a câștigat meciul pentru noi”

Avantajul luat de harghiteni după primele 20 de minute s-a dovedit a fi decisiv, după pauză tabela rămânând nemodficată. În ciuda eforturilor, West Deva nu a putut întoarce rezultatul, gazdele, în poarta cărora Szajtok-Szász Zsolt a prins o zi de excepție, apărându-se eroic!

„Suntem foarte fericiți pentru această victorie, în principal pentru că tinerii noștri jucători au evoluat din nou cu brio. Portarul nostru de doar 16 ani a câștigat meciul pentru noi, așa cum a făcut-o și în meciul cu ACS Kereszthegy Remetea în campionat cu o săptămână mai devreme. Pe lângă veteranii noștri, ne putem baza iată pe ei din ce în ce mai mult, iar acesta este un lucru foarte bun. Vom încerca să facem un meci bun și cu Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în sferturile de finală”, a spus Csaba Portik, antrenorul formației Inter Gheorgheni, pentru Székely Sport.

Faza optimilor de finală ale Cupei României la Futsal ediția 2023-2024 a continuat sâmbătă și duminică cu alte cinci meciuri în care favoritele, întâmplător primele cinci clasate în acest moment în ierarhia Ligii 1 Futsal Fortuna, s-au impus fără probleme. Campioana United Galați, vicecampioana FK Odorheiu Secuiesc, CSM Deva – deținătoarea Cupei României, CFR Timișoara și Sepsi SIC Sfântu Gheorghe merg mai departe.

Sferturile de finală programează deja două finale! Este vorba despre confruntările Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – CSF CFR 1933 Timișoara și CSM Deva – CS United Galați!

Au mai rămas de disputat două partide din sferturile de finală. Acestea sunt programate duminică, 4 februarie, și miercuri, 7 februarie.

Iată programul optimilor:

Vineri, 26 ianuarie

• AS Inter Gheorgheni – ACS West Deva 3-2 (3-2), Sala Sporturilor „Basilides Tibor”, – Gheorgheni

Arbitri: Macovei Florin Aurelian (Galați), Preda Romeo (Brăila); Hornet Andrei (Brăila)

Observator arbitri: Deca Daniel (Brăila)

Sâmbătă, 27 ianuarie

• ACS Fortius 2014 Buzău – FK Odorheiu Secuiesc 2-15 (1-7), Sala Sporturilor – Sărata Monteoru

Arbitri: Hanceariuc Bogdan (Iași), Luca Ovidiu (Piatra Neamț); Mihălcuț Andrei (Iași)

Observator arbitri: Năstasă Marius (Piatra Neamț)

Duminică, 28 ianuarie

• ACS Futsal Ceahlăul Piatra Neamț – CSM Deva 4-9 (1-5), Complex Sportiv Piatra Neamț – Piatra Neamț

Arbitri: Ciobanu Vlad (Iași), Șpaiuc Sebastian (Iași); Preda Romeo (Brăila)

Observator arbitri: Balmus Doru (Galați)

• ACS Șoimii Șimand -CS United Galați 3-10 (1-4), Sala Sporturilor „Șoimii” – Șimand

Arbitri: Blindu Cătălin Ionuț (Hunedoara), Scînteie Ghiță Florin (Moldova Nouă); Popescu Constantin Daniel (Țicleni)

Observator arbitri: Anca Florin (Deva)

• CSF CFR 1933 Timișoara – ACS Kereszthegy Remetea 5-1 (3-0), Sala Sporturilor „Constantin Jude” – Timișoara

Arbitri: Gunciu Roberto Florentin (Popești Leordeni), Boharu Predescu Ionel (Buftea); Szabo Attila (Odorheiu Secuiesc)

Observator arbitri: Ivănescu Marian (București)

• ACS Korondy Junior 2017 Corund – ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 2-8 (1-3), Sala Sporturilor – Corund

Arbitri: Pentek Laurențiu (Oradea), Brașovean Cristian Cosmin (Cluj); Dârjan Liviu (Brașov)

Observator arbitri: Curta Dan Ovidiu (Târgu Mureș)