Echipa de juniori U19 a Clubului Sportiv Municipal Târgu Mureș a cucerit ieri, 24 aprilie, Cupa României! CSM Târgu Mureș, pregătită de Endre Kacsó, a trecut în marea finală de Futsal Ceahlăul Piatra Neamț, scor 7-1 (5-1).

Turneul final al Cupei României U19 a fost găzduit, timp de trei zile, de Sala Sporturilor din Piatra Neamț.

Finala dintre Futsal Ceahlăul și CSM Târgu Mureș a debutat spectaculos, cu un gol marcat rapid de gazde prin Cosmin Nemțeanu, în minutul 2. Ardelenii și-au revenit însă imediat și, în doar două minute (3 și 4) au trecut la conducere pe tabela de marcaj, goluri Patrick Chertes și Eduard Varga.

S-a jucat pe contre, dar cei care au marcat au fost tot elevii lui Endre Kacsó, autor Patrick Chertes, în minutul 10.

Momentul psihologic al finalei s-a petrecut în minutul 15, când Dragoș Berea, de la Ceahlăul, a ratat o lovitură de la 10 metri. Laurențiu Săbăduș, portarul echipei CSM Târgu Mureș și al naționalei U19 a României, a parat șutul puternic expediat de Berea și ulterior pe cel al lui Albert Cireș. Din acel moment, CSM Târgu Mureș a fost de neoprit. Botond Mojzi și Robert Lapoși au înscris pentru CSM până la pauză.

La reluare, în ciuda eforturilor gazdelor de a reveni în meci, cei care au înscris au fost tot ardelenii, prin Botond Mojzi și Patrick Chertes.

Rezultatele și programul confruntărilor:

Sferturi de finală

Sâmbătă, 22 aprilie

• Ora 13:00

CSM Târgu Mureș – CSF CFR 1933 Timișoara 5-3 (3-2) – REZUMAT VIDEO

Arbitri: Balint Attila, Szabo Attila (Odorheiu Secuiesc)

Observator: Năstasă Marius (Piatra Neamț)

• Ora 15:00

CSO Viitorul Dărăbani – Fortius 2014 Buzău 8-3 (4-1) – REZUMAT VIDEO

Arbitri: Preda Romeo (Brăila), Luca Ovidiu (Piatra Neamț)

Observator: Decă Daniel (Brăila)

• Ora 17:00

ACS Futsal Ceahlăul Piatra Neamț – CSJ Știința „U” Craiova 16-4 (6-3) – REZUMAT VIDEO

• Ora 19:00

Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – ACS KSE Târgu Secuiesc 0-5

Arbitri: Mocanu Dragoș, Hornet Andrei (Brăila)

Semifinale

Duminică, 23 aprilie

• Ora 15:00

CSM Târgu Mureș – CSO Viitorul Dărăbani 8-1 (6-0) REZUMAT VIDEO

• Ora 17:00

ACS KSE Târgu Secuiesc – ACS Futsal Ceahlăul Piatra Neamț 3-6 (1-4) REZUMAT VIDEO