AFK Csikszereda a învins cu 3-0 Universitatea Cluj, în finala Ligii Elitelor U19, disputată pe Stadionul Giulești. În deschiderea acestei partide, Farul Constanța a învins Dinamo cu 3-0, în disputa pentru locul al treilea în ierarhia acestui sezon.

U Cluj – AFK Csikszereda 0-3
Au marcat: Tamas Biro 41′, Omar El-Sawy 73′, Robert Csala 80′

După un start de meci echilibrat, Tamas Biro a deschis scorul pentru formația din Miercurea Ciuc chiar înainte de pauză. Omar El-Sawy a marcat golul meciului, după o cursă fenomenală pornită aproape de mijlocul terenului și încheiată cu un lob peste portarul clujenilor. Robert Csala a stabilit scorul final cu o lovitură de cap, cu zece minute înainte de final.

Csikszereda a fost la a doua prezență consecutivă în finala Ligii Elitelor U19, după ce a trecut în semifinale de Farul Constanța. De cealaltă parte, clujenii au reușit să ajungă în finala mare după ce au trecut în semifinale de Dinamo.

Echipele de start:

„U” Cluj U19: 1. Alexandru Bledea – 2. Alexandru Fărăgău (Matei Moraru 56′), 5. Luca Podea (Darius Deac 56′), 14. George Bălan, 8. Rareș Uțiu – 15. David Molnar (David Morar 76′), 17. Iustin Neacșu, 7. Vlad Moraru (cpt.) – 11. Ciprian Călugăr, 9. Rareș Cucos (Septimiu Kolbasz 56′), 6. Andrei Vînău (Adrian Coman 76′)
Rezerve: 33. Cristian Țăranu – 3. Radu Pop, 4. Darius Fălcușan, 18. Adrian Coman, 22. Cosmin Larionesi
Antrenor: Marius Suller

AFK Csikszereda U19: 1. Mark Karacsony – 7. Marius Barabas, 5. Botond Gergely, 4. Daniel Veregut (cpt), 2. Tamas Hadnagy – 22. Szilard Bujdoso, 6. Lajos Balazs, 10. Robert Csala (Attila Albu 87′) – 14. Omar El-Sawy (Botond Nagy 87′), 9. Tamas Biro (Szilard Szakacs 71′), 20. Raul Sandor (Sebestyen Botond ’87)
Rezerve: 12. Daniel Lukacs – 17. Lucian Bârsan, 19. Andrei Precup, 23. Mark Bone, 24. Nimrod Ketesdi
Antrenor: Norbert Demeny