România U19 a câștigat cu 3-2 amicalul jucat împotriva Croației U19 la Osijek. În perioada 17-19 februarie, naționala pregătită de Massimo Pedrazzini se află într-un cantonament unde are programate și două partide de pregătire.

Căpitanul Adina Borodi a deschis scorul după 7 minute și le-a readus pe tricolore în avantaj după ce Croația a egalat; Sonia Bumbar a marcat golul victoriei cu câteva minute înainte de final. Naționala U19 va mai juca un meci amical, tot contra Croației, duminică, 19 februarie, la ora 12:00. Partida va fi în direct pe FRF.tv.

CROAȚIA U19 – ROMÂNIA U19 2-3
(Borodi ‘7, ’69, Bumbar ’82 / Mikulica ’27, Matanic ’77)

ECHIPELE DE START:

Croația U19: 1. Cutura – 5. Prskalo, 4. Barunovic, 17. Dubravica, 3. Andric – 14. Vlastelica, 8. Blazevic – cpt., 7. Saban, 9. Zivkovic – 10. Mikulica, 11. Novak. Selecționer: Bozidar Miletic
Rezerve: 2. Mijatovic, 6. Jakir, 12. Bartolic, 15. Matanic, 16. Skrlec, 18. Cavic, 19. Bosnjak, 20. Varga, 21. Tomic

ROMÂNIA U19: 1. Tanko – 16. Toth (18. Preda), 3. Bratu, 2. Sigeartău, 8. Pînzariu – 13. Orban (6. Bumbar), 10. Roșu (15. Bede), 4. Botojel – 7. Jivan (14. Oneț), 9. Borodi (19. Croitoru) – cpt., 17. Horvath (11. Iancu). Selecționer: Massimo Pedrazzini
Rezerve: 5. Varo, 12. Moșanu

Lotul convocat pentru această acțiune:

Portari: Diana Moșanu (ACS Vulpițele Galbene), Reka Tanko (FK Csikszereda Miercurea Ciuc);

Fundași: Simona Sigheartău (AS FC Universitatea Olimpia Cluj), Cristina Botojel (AS FC Universitatea Olimpia Cluj), Andreea Pînzariu (AS FC Universitatea Cluj), Antonia Bratu (Politehnica Timișoara), Georgiana Burtea (FC Voluntari), Helga Varo (AS FC Universitatea Cluj), Gyorgyi Toth (ACS Vasas Femina);

Mijlocași: Daiana Oneț (AS FC Universitatea Cluj), Anda JivanClara Roșu (Politehnica Timișoara), Aranka OrbanAnita Horvath (ACS Vasas Femina), Daniela Preda (AFC Fair Play Joc Cinstit), Karina Bede (AS FC Universitatea Cluj), Florentina Iancu (AS FC Universitatea Cluj), Florentina Istrate (Farul Constanța);

Atacanți: Tabita Croitoru (ACS Liceenii Topolog), Adina Borodi (AS FC Universitatea Cluj).