Dennis Man se bucura dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre Metaloglobus si FCSB, contand pentru Cupa Romaniei, desfasurat pe Stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, joi 26 septembrie 2019. © FOTO: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Câștigătoarea Cupei României, FCSB, s-a impus în fața locului 4 din Serbia în sezonul trecut, în deplasare, la penaltyuri, după ce tabela a arătat 6-6 la finalul celor 120 de minute. Din cele 6 goluri ale roș-albaștrilor, cinci au fost reușite de jucători U21: Dennis Man, un hat-trick, Coman și Adi Petre. Cel de-al șaselea gol a fost un autogol după o centrare a unui alt fotbalist tânăr, Robert Ion.

Misiunea celor de la FCSB s-a complicat serios de la tragere la sorți, iar asta din cauza indisponibilităților apărute în urma cazurilor de COVID-19 depistate în ultimele zile. Nu mai puțin de 9 jucători și 9 persoane din staff-ul tehnic, inclusiv antrenorul Anton Petrea, au fost depistate pozitiv înaintea partidei. Pe banca tehnică a stat Bogdan Vintilă, fostul principal al roș-albaștrilor, ajuns la echipa a doua a clubului, care a fost trimis special în Serbia pentru acest meci.

A fost însă și mai complicat de atât pentru că în minutul 14 tabela a arătat 2-0 pentru gazde după golurile reușite de Milicevic și Duronjic. Coman a redus însă din diferență în minutul 25, iar înainte de pauză sârbii au rămas în 10 oameni.

Egalarea a venit în minutul 50, când Coman a creat o fază în banda stângă și l-a găsit pe Man la marginea careului, care a șutat sub bară. Gazdele au preluat conducerea după doar 60 de secunde, prin Lukic, iar FCSB, câștigătoarea Cupei României, era din nou în dificultate. A ieșit însă din nou la rampă Coman, a obținut un penalty, iar Man a punctat din nou. Cu un sfert de oră înainte de final, FCSB l-a pierdut și pe Coman, accidentat.

Când meciul se îndrepta spre prelungiri, Robert Ion a încercat o centrare din banda stângă, iar Balaz a deviat în propria poartă. Era minutul 93 și totul părea încheiat. Nu a fost așa pentru că sârbii au aruncat mingea în careului FCSB-ului și Tomanovic a egalat! Și au urmat prelungirile.

Mai întâi Adi Petre a trimis o lovitură de cap pe lângă poartă, iar apoi Ducan a avut o intervenție salvatoare după ce Siladji a scăpat singur cu el. Sârbii au rămas în 9, după ce același Siladji l-a călcat pe Simion și a fost eliminat. Imediat, Dennis Man mai găsește o execuție și FCSB a preluat din nou conducerea. Dar sârbii au egalat iarăși, Tumbasevic l-a învins pe Ducan cu un șut la colțul scurt.

Repriza a doua a prelungirilor a început cu FCSB în atac, iar Adi Petre a înscris din pasa lui Perianu și iarăși FSCB a preluat conducerea pe tabelă. Dar nici de data asta nu s-a încheiat pentru că Tomanovic a egalat din nou în minutul 117 și s-a ajuns la loviturile de departajare.

Ducan a reușit să blocheze șutul lui Banjac, iar Moruțan, Perianu, Panțîru, Adi Petre și Man au marcat calificând-o pe FCSB în turul 3 preliminar al Europa League!

BACKA TOPOLA – FCSB 6-6 (11-10 d.p.)
Au marcat:
Milicevic (11), Duronjic (14), Lukic (51), Tomanovici (90+4, 117), Tumbasevic (105) / Fl. Coman (25), Man (50, 63 pen., 104), Balaz (90+3 autogol), Ad. Petre (108)
Backa Topola: Filipovic – Balaz, Antonic, Babic (Banjac, 64), Ponjevic – Zec, Tomanovic, Trumbasevic, Milicevic – Duronjic (Petrovic, 45+1), Lukic (Siladji, 75). Antrenor: Zoltan Sabo.
FCSB: Ducan – Crețu, Simion, Briceag, Pantea (Ad. Petre, 21) – Moruțan, Perianu, Panțîru – Man, Buziuc (R. Ion, 46), Fl. Coman (Horșia, 73). Antrenor: Bogdan Vintilă.

FC Botoșani, eliminată de locul 3 din Macedonia de Nord

În celălalt meci al zilei, FC Botoșani a pierdut pe teren propriu cu Shkendija din Macedonia de Nord, formație ce a terminat sezonul precedent pe locul 3, după ce oaspeții au deschis scorul în minutul 2. Botoșănenii nu au reușit să egaleze deși au reușit să își creeze câteva ocazii importante, în special în repriza secundă. Mai mult decât atât, elevii lui Marius Croitoru au evoluat în superioritate numerică din minutul 67, când Alimi a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Astfel s-a încheiat a doua aventură europeană din istoria formației din Botoșani, după ce în sezonul 2015-2016 a fost eliminată tot în turul 2 preliminar de Legia Varșovia.

FC BOTOȘANI – SHKENDIJA 0-1
A marcat: Ibraimi (2)
FC Botoșani: Pap – Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Florescu (Patache, 71), Rodriguez, Babunski (M. Roman, 79) – Ashkovski (Keyta, 46), Dugandzic, Ofosu. Antrenor: Marius Croitoru.
Shkendija: Zahov – Murati, Krivak, Bejtulai, Pavic – Alimi, Dita – Ahmedi, Totre (Zejnulai, 75), Doriev (Nafiu, 70) – Ibraimi (Merdjani, 88). Antrenor: Ernest Gjoka.