Toate cele 4 reprezentante ale României în cupele europene au disputat joi, 3 august, meciurile decisive din turul al doilea preliminar al UEFA Europa Conference League. Trei dintre acestea s-au calificat în următoarea fază a competiției, prima manșă fiind programată la mijlocul săptămânii viitoare.

Campioana României, Farul Constanța, a jucat pentru calificare în returul din Armenia cu Urartu. După victoria cu 3-2 din tur, Farul a avut emoții la Erevan. În minutul 47, gazdele conduceau cu 2-0, după reușitele lui Antwi și Sabua. Inspirația lui Denis Alibec, pasator decisiv și apoi autor al unei ”duble”, a calificat-o, însă, pe formația pregătită de Gheorghe Hagi, după un succes, 3-2, și la retur. Pentru Farul urmează, în turul 3 preliminar, duelul cu Flora Tallinn, din Estonia.

Sepsi a continuat parcursul în forță din această vară și în returul cu ȚSKA Sofia. Covăsnenii nu au primit gol în acest sezon și s-au impus cu 4-0 la Sfântu Gheorghe, după un 2-0 și în tur. Golurile trupei pregătite de Liviu Ciobotariu au fost înscrise de Cosmin Matei (19-pen.), Aganovic (70), R. Varga (90) și Alimi (90+5-pen.). În turul al treilea preliminar, Sepsi o va întâlni pe Aktobe, din Kazahstan.

FCSB a avut un meci extrem de disputat contra lui ȚSKA 1948. A fost 1-0, în tur, în Bulgaria, dar până în minutul 82, la București, oaspeții conducea cu 2-1. Djokovic a deschis scorul (27), însă ȚSKA a revenit prin Pedrinho (49) și Daskalov (68). Același Djokovic a marcat pentru 2-2 înaintea ca Octavian Popescu să aducă victoria, în primul minut de prelungire. 3-2 și FCSB s-a calificat în următorul tur preliminar. Acolo, echipa antrenată de Elias Charalambous va întâlni pe Nordsjaelland, vicecampioana Danemarcei.

CFR Cluj nu a reușit să obțină calificarea în deplasarea din Turcia, la Adana Demirspor. După 1-1 la Cluj-Napoca, turcii au deschis scorul la retur înaintea pauzei, prin Akintola. La jumătatea părții secunde, arbitrul a dictat o lovitură de la 11 metri pentru ardeleni, la un fault asupra lui Bîrligea, și l-a eliminat pe Gravillon. Vasile Mogoș a transformat penalty-ul pentru 1-1, dar în finalul jocului, deși în inferioritate numerică, Adana a dat lovitura, norocos, la o fază fixă, prin Ndiaye (90+4).

Federația Română de Fotbal le urează mult succes cluburilor din România în drumul spre grupele UEFA Europa Conference League!