Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Sepsi OSK, Farul Constanța și FCSB sunt cele trei cluburi românești care luptă pentru un loc în play-off-ul UEFA Conference League.

Sepsi OSK a dat startul evoluțiilor cluburilor românești în meciul cu Aktobe, pe care deținătoarea Cupei l-a terminat la egalitate, 1-1. Oaspeții au deschis scorul în minutul 65 prin Elder Santana, dar Sepsi a revenit datorită reușitei lui Roland Varga din minutul 89.

Farul Constanța a obținut o victorie clară pe teren propriu, 3-0 cu FC Flora Tallinn, la finalul unui meci dominat la toate capitolele de campioana României. Toate cele trei goluri au venit în partea secundă, când Denis Alibec (48′), Constantin Budescu (80′) și Diogo Queiros (90+5′) și-au trecut numele pe lista marcatorilor.

FCSB a terminat la egalitate, 0-0, primul meci din “dubla” contra danezilor de la Nordsjaelland, deși a jucat mai mult de jumătate de oră în superioritate numerică, după eliminarea lui Nagalo din minutul 59.

Farul va disputa returul cu Flora Tallinn miercuri, 16 august, de la ora 19:00, în timp ce Sepsi OSK și FCSB vor juca soarta calificării joi, 17 august, de la ora 18:00, respectiv 19:30. Toate cele trei formații vor evolua în deplasare.