Cupa României Futsal Fortuna a programat ieri, duminică, 25 februarie, două partide din sferturile de finală.

La Gheorgheni, singura divizionară seundă rămasă în competiție, Inter Gherogheni, a primit vizita formației Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, revelația actualului sezon al Ligii 1.

Harghitenii au încercat să dea marea lovitură, au deschis scorul, dar au fost nevoiți să se recunoască învinși de mult mai experimentata lor adversară.

Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a impus cu scorul de 3-1 (2-1) și s-a calificat, în premieră, în careul de ași al competiției.

Sala Sporturilor din Odorheiu Secuiesc a găduit unul dintre derby-urile sferturilor de finală ale competiției, duelul dintre vicecampioana FK Odorheiu Secuiesc și CFR Timișoara. Cele două formații s-au întâlnit ultima oară în urmă cu doar două săptămâni, tot în Harghita. La capătul unui meci deosebit de spectaculos și de echilibrat, CFR Timișoara s-a impus cu scorul de 2-1.

Confruntarea din sferturile de finală ale Cupei României a avut același scenariu și același deznodământ, CFR Timișoara impunându-se cu scorul de 3-2.

Mâine, marți, 27 februarie, Sala Sporturilor din Deva va găzdui duelul dintre CSM Deva și CS United Galați. Finala din faza sferturilor va fi trnsmisă în direct la Digi Sport 3 și FRF.tv.

Sferturi de finală

Sâmbătă, 24 februarie

• ACS Mausoleul Mărăşeşti – CSM Târgu Mureș 5-1 (1-0), Sala Sporturilor – Mărășești

Au marcat: Cosmin Petică (19, 33, 38), Octavian Cireș (29), Ion Dumitru (34) / Patrick Cherteș (28)

Arbitri: Benedek Andras, Szabo Attila; Balint Attila (toți din Odorheiu Secuiesc)

Observator arbitri: Balmus Doru (Galați)

Duminică, 25 februarie

• AS Inter Gheorgheni – ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 1-3 (1-2), Sala Sporturilor – Lăzarea

Au marcat: Szőcs László (3) / Gall Attila (10), Bende Bence (20), Mathis Mathyas (22)

Arbitri: Hanceariuc Bogdan (Iaşi), Mocanu Dragoș (Brăila); Mihălcuț Andrei (Iaşi)

Observator arbitri: Captan Sebastian (Galați)

• Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – CSF CFR 1933 Timișoara 2-3 (0-2), Sala Sporturilor – Odorheiu Secuiesc

Au marcat: Istvan Hadnaghi (38), Miklos Tamas (40) / Anderson Gustavo (2), Mihnea Topader (17), Welington Anjos Da Silva (28)

Arbitri: Deaconu Laurențiu (Berceni), Macovei Florin Aurelian (Galați); Trașcă Marius (Pitești)
Observator arbitri: Sorescu Bogdan (Pitești)