După 36 de meciuri, cu 24 de echipe angrenate în 4 grupe potrivit noului format, putem trage primele concluzii, dincolo de configurația tabloului pentru sferturile de finală.

Am avut intensitate, răsturnări de scor, emoție și mai ales spectacol în faza grupelor din Cupa României Betano, ediția 2022/23, prima în noul format care renăscut această competiție. Știm acum cele 8 sfert-finaliste, iar până la reîntâlnirea cu următoarea fază, eliminatorie, să evidențiem reperele grupelor.

Cea mai bună ofensivă

Cu toate că a făcut parte dintr-o grupă cu doar 2 formații de L2 și niciuna din L3, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a avut cel mai bun atac dintre toate cele 24 de echipe ale fazei grupelor! Și e tocmai deținătoarea Cupei României, campioana en-titre!

Covăsnenii au marcat de 10 ori în 3 partide, la 3-1 cu Petrolul Ploiești, 3-2 cu Dinamo și 4-0 cu FC Voluntari. Impresionant! Pe locul secund în topul ofensivelor se află UTA Arad și Minaur Baia Mare, fiecare cu 8 reușite, dar maramureșenii nu s-au calificat din grupă!

Cea mai bună apărare

Trupa pregătită acum de italianul Napoli, U Craiova 1948, este singura fără gol primit în cele trei meciuri disputate în faza grupelor! Așadar, liderul defensivelor, între 24 de combatante! Oltenii au remizat 0-0 cu Dinamo și au repurtat două succese cu 1-0, în fața celor de la FC Voluntari și Petrolul Ploiești.

Pe locul secund se află cele două echipe ale Clujului, CFR și Universitatea, fiecare cu un singur gol încasat în faza grupelor.

Revelația grupelor

Două formații de Liga 3 au ajuns până în faza grupelor. E vorba de CSM Alexandria și CS Ocna Mureș. Dacă teleormănenii au scos doar un punct, dar după un 2-2 istoric împotriva Farului Constanța, echipa ce domină primul eșalon la zi!, formația antrenată de Dan Roman a adunat nu mai puțin de 4 puncte! Din două meciuri cu echipe de L1 și un duel cu o trupă de L2!

Pe bună dreptate revelația grupelor, CS Ocna Mureș a învins cu 1-0 pe Chindia Târgoviște din L1 și a remizat 1-1 cu Universitatea Craiova! A jucat până în ultima rundă cu șanse mari de calificare, dar eșecul din final cu Minaur Baia Mare a scos-o din luptă.

Dominația Ardealului

Nu mai puțin de 5 dintre cele 8 performere provin din Ardeal și Vestul României. Avem patru reprezentante ale Transilvaniei (CFR Cluj, U Cluj, Hermannstadt și Sepsi) și un club din Crișana (UTA Arad), față de două “argeșene” și o formație din Oltenia.

Câștigătoare în premieră?

Dintre sfert-finalistele acestei ediții, doar CFR Cluj (4 trofee), UTA Arad (2 trofee), Sepsi (1 trofeu) și U Cluj (1 trofeu) au mai cucerit Cupa României până acum. Pentru oricare dintre celelalte 4 formații, ar fi o premieră spectaculoasă!

Și sunte șanse să avem acest deznodământ, dacă analizăm tabloul competiției pe mai departe: