Ultimul meci al sezonului din play-out-ul eşalonului secund, în speţă manşa retur a barajului de evitare a retrogradării, s-a disputat în această dimineaţă la Slobozia, acolo unde Unirea a primit vizita celor de la Comuna Recea.

Partida a început de la scorul de 0-2, consemnat în manşa tur, prin golurile reuşite de Balha (72) şi Oiţă (90+1). După o primă repriză albă, ialomiţenii au deschis scorul prin Afalna (53), cu un şut de la 20 de metri.

A urmat o cursă contracronometru a gazdelor pentru înscrierea golului al doilea, care ar fi dus meciul în prelungiri şi răsplata a venit cu şapte minute înainte de expirarea timpului regulamentar de joc. Toma a centrat din lovitură liberă, juniorul Ciobanu Vanghele a reluat spectaculos cu călcâiul, dar Răilean a respins, balonul a ajuns la Răduca, acesta a centrat în careu, de unde Gabriel Lazăr a punctat din plonjon.

Finalul a fost unul nerecomandat cardiacilor, Unirea reuşind să dea lovitura de graţie în al doilea minut de prelungire. Un schimb rapid de pase a dus mingea la Ciobanu Vanghele, în marginea careului advers, mijlocaşul gazdelor i-a întors din fentă pe doi adversari şi a şutat printre picioarele lui Răilean, declanşând fiesta în rândul suporterilor prezenţi în tribune.

Cu scorul general de 3-2, Unirea Slobozia s-a salvat de la retrogradare, fiind a doua nou-promovată care nu a revenit în Liga 3 după doar un sezon, alături de U Craiova 1948 SA, care a reuşit chiar să promoveze în Liga 1 la debut. Restul de trei echipe care obţinuseră promovarea în vara trecută au revenit în Liga 3 la finalul actualei ediţii de campionat: Aerostar şi CSM Slatina direct, iar Comuna Recea la baraj.

AFC Astra a retrogradat, dar joacă finala Cupei

Şi pentru că tot vorbim de echipe care vor evolua în ediţia viitoare a eşalonului secund, Liga 1 şi-a desemnat a doua retrogradată, AFC Astra alăturându-se celor de la ACSM Politehnica Iaşi. FC Voluntari şi AFC Hermannstadt vor disputa meciuri de baraj cu ocupantele locurilor 3 şi 4 din play-off-ul eşalonului secund, pentru a se determina ultimele două echipe care vor participa în sezonul viitor din Liga 1. Până la această oră se ştie doar numele uneia dintre echipele din Liga 2 calificate la baraj, CS Mioveni, ceea de-a doua urmând a fi decisă în ultima etapă, programată duminică.

Conform regulamentului competiţiei, FC Voluntari va juca cu ocupanta locului 4, iar AFC Hermannstadt cu cea a locului 3, în dublă manşă, meciurile fiind programate pe 29 mai şi 2 iunie.

Tragerea la sorţi pentru stabilirea ordinea de disputare a meciurilor de baraj (acasă-deplasare) va avea loc luni, de la ora 10:00, la sediul Federaţiei Române de Fotbal şi va transmisă live pe pagina de Facebook a FRF.

Suporter Club Oţelul şi Dacia Unirea au remizat în turul primei finală a barajului

Sâmbătă, de la ora 13:30, s-a disputat primul meci din cadrul fazei finale a barajului pentru promovarea în Liga 2. Faţă în faţă, pe stadionul din Galaţi, s-au aflat ocupantele primelor două locuri ale clasamentului sezonului regular al seriei a doua, Suporter Club Oţelul şi Dacia Unirea Brăila, calificate după ce le-au eliminat pe Foresta Suceava, respectiv Bucovina Rădăuţi.

Duelul dintre cele două echipe de pe Dunăre s-a încheiat la egalitate, 1-1, astfel că manşa retur a devenit şi mai interesantă. Răducan a deschis scorul după 37 de minute de joc, dar tot gălăţenii au marcat şi golul egalizator. La patru minute de la reluare, Neagu a deviat nefericit în propria poartă şi a stabilit scorul final al partidei.

Celelalte patru manşe tur din această fază se vor disputa tot sâmbătă, urmând ca returul să fie programat peste o săptămână.