CS United Galați a câștigat marți seară și cel de-al doilea meci al duelului cu FK Odorheiu Secuiesc din semifinalele Ligii I Futsal Fortuna și, cu scorul general de 2-0, s-a calificat în marea finală, acolo unde va da piept cu Autobergamo Deva.

După 7-2 în urmă cu o săptămână la Odorheiu Secuiesc, gălățenii s-au impus pe teren propriu cu scorul de 9-2!

Prima repriză a confruntării de la Sala Sporturilor „Dunărea” din Galați a fost un superbă. Oaspeții de la FK Odorheiu Secuiesc, deciși să trimită confruntarea în „decisiv” au dat o replică excelentă. După câteva ocazii ale harghitenilor, cei care au deschis scorul au fost gălățenii, prin Andrei Crăciun. Reușita lui Crăciun a fost una dintre cele mai frumoase ale sezonului în Liga I, semifoarfecă din colțul careului formației oaspete, după o pasă excelentă a lui Octavian Cireș. Harghitenii au egalat după doar un minut prin Andor Balint. Gazdele au trecut din nou la conducere pe tabela de marcaj, autor Cireș.

În minutul 17, Bogdan Hanceariuc a dictat penalty la duelul dintre Andrei Crăciun și Andrei Grigoraș, portarul echipei oaspete. Lovitura de la 6 metri a fost transformată impecabil de Daniel Araujo. A fost momentul în care trupa lui Jakab Zoltan s-a prăbușit. Oaspeții au mai încasat până la pauză un gol.

La reluare gălățenii, impulsionați și de public, au profitat de blocajul psihic al adversarului și au marcat pe bandă rulantă, scorul ajungând la un moment dat 7-1. S-a închieat 9-2, iar CS United Galați se pregătește de o nouă finală în acest sezon, după cea câștigată luna trecută în Cupa României. Adversarul e același, Autobergamo Deva.

Cele două vor reedita finala din sezonul 2016-2017, când după o dispută-maraton, cinci meciuri, Autobergamo Deva se impunea cu scorul general de 3-2.

CS United Galați – FK Odorheiu Secuiesc 9-2 (4-1), Sala Sporturilor „Dunărea”, Galați, în direct la Digi Sport 3
Au marcat: Andrei Crăciun (9), Daniel Araujo (17 – penalty, 28, 37), Octavian Cireș (16, 23), Leomnardo dos Santos (19), Florin Ignat (26, 39) / Andor Balint (10), Tamas Miklos (33)

United: Toniță – Burdujel, Araujo, Crișan, Leonardo Dos Santos; Cârdei, Păduraru, Petică, Arhire, Oană, Crăciun, Ignat, Boșneagă, Cireș
Antrenor: Florin Ignat

FK: Grigoraș – Tamas Miklos, Balint, Kanyo, Balazsi; Farkas, Szeczi, Kedei, Tanko, Kerestely, Galfi, Jakab, Vekas, Peter Miklos
Antrenor: Jakab Zoltan

Arbitri: Vlad Ciobanu, Bogdan Hanceariuc; Andrei Mihălcuț (toți din Iași)
Observator: Marius Năstasă (Piatra Neamț)