Liga Feminină a revenit în acest weekend cu noutăți și meciuri interesante, după o pauză de aproape 3 luni! Liga 1 Feminin a debutat în această primăvară cu etapele de play-off și play-out, în timp ce Liga 2 Feminin a continuat cu etapa 10!

Zilele de 3 și 4 martie ne-au adus atât meciuri interesante, cât și o premieră pentru Liga 1 Feminin. Începând cu această primăvară, Pro Arena difuzează câte un meci din fiecare etapă a primei ligi. Astfel, fiecare rundă ne va încânta cu două meciuri transmise din play-off, pe FRF.tv și pe Pro Arena.

TOP repere ale primei etape din play-off-ul și play-out-ul Ligii 1 Feminin:

• Meciul FC Carmen București – Politehnica Timișoara a fost transmis în data de 4 martie, ora 13:00, pe Pro Arena, fiind primul meci transmis pe TV din Liga 1 Feminin
  • Spectacol total pe stadionul ”Marin Anastasovici” din Giurgiu! Carmen București a deschis scorul rapid, în minutul 5, conducând la pauză cu 2-0 liderul Politehnica Timișoara. Însă, rolurile s-au schimbat în repriza secundă, unde formația alb-violetă a înscris de 3 ori în poarta bucureștencelor, câștigând partida cu 3-2!
  • Universitatea Cluj a recuperat extraordinar în a doua repriză din confruntarea contra echipei FK Csikszereda, impunându-se cu 3-0 în primul joc al play-off-ului!
  • Banat Girls s-a impus în cel de-al treilea joc programat în play-off, 2-1 contra fetelor de la Odorheiu Secuiesc. În urma acestui rezultat, fetele pregătite de Liviu Ivasiuc urcă pe locul 4 în clasamentul play-off-ului Ligii 1.
  • Piroș Security Arad și ACS Tg. Mureş 1898 și-au securizat cele 3 puncte în meciurile disputate în prima rundă.
  • În fiecare meci din Liga 1 Feminin s-au înscris în medie 3 goluri per meci, fiind o etapă foarte echilibrată.
  • S-au marcat în total 18 goluri în prima etapă a Ligii 1 Feminin

Rezultatele și marcatoarele rundei:

PLAY-OFF

• AS FC Universitatea Cluj – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3 – 0
    Au marcat: Mihaela Ciolacu (⚽), Sonia Bumbar (⚽), Cristina Botojel (⚽)
  • ACS Banat Girls – ACS Vasas Femina FC 2 – 1
    Au marcat: Tatiana Pesterean (⚽), Laura Desmerean (⚽) / Rita Mitri (⚽)
  • AS CS Carmen Bucureşti 1937 – Politehnica Timișoara 2 – 3
    Au marcat: Kara Rania Jouli (⚽), Bianca Sandu (⚽) / Bianca Ienovan (⚽), Teodora Meluță (⚽), Lorena Mihăilesc (⚽)

PLAY-OUT

• ACS Tg. Mureş 1898 – AFC Fair Play Joc Cinstit 3 – 0
    Au marcat: Biro Anna (⚽), Krall Timea (⚽), Szekely Kincso (⚽)
  • AFC Universitatea Galati –  ACS Piroş Security Protect 1 – 3
    Au marcat: Dumitru Daniela (⚽) /  Kugler Carla (⚽), Olariu Melisa (⚽), Cosma Loredana (⚽)