Duminică, 6 martie, au fost programate primele jocuri oficiale din 2022 ale Ligii 1 Feminin, după o pauză competițională de aproape 3 luni!

TOP 5 REPERE ale etapei 1 din play-off-ul/play-out-ul Ligii 1 Feminin:

• Remiză în derby-ul etapei! U Olimpia Cluj a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu Heniu Prundu Bârgăului, principala sa contracandidată la titlul de campioană a României!
  • În urma acestei remize, Heniu Prundu Bârgăului rămâne la 3 puncte în spatele multiplei campioane a României, având o singură înfrângere în acest sezon (împotriva Clujului, în sezonul regular)
  • Politehnica Timișoara s-a impus categoric în duelul cu Vasas Femina Oderheiu Secuiesc, 5-0, și a urcat pe locul 4 în clasamentul play-off-ului
  • În play-out, Ladies câștigă partida de la Târgoviște, în timp de partida dintre Piroș Security Arad și Univ. Galați s-a oprit la scorul de 4-0 pentru formația arădeană, în minutul 42, rezultatul final urmând a fi stabilit la Comisia de Disciplină a FRF
  • În total, s-au marcat 13 goluri în prima etapă din 2022 a Ligii 1 Feminin!

REZULTATE:

PLAY-OFF

ACS Vasas Femina FC Odorheiu Secuiesc – Politehnica Timișoara 0-5
Au marcat: Teodora Meluță (20), Anda Jivan (40, 46), Andreea Sepetan (67), Clara Roșu (79)
CSM Alexandria – AFC Fair Play București 2-1
Au marcat: Cristina Tudorache (26, 46) / Gabriela Ionaș (54)
Universitatea Olimpia Cluj – ACS Heniu Prundu Bârgăului 1-1
Au marcat: Mara Bâtea (30) / Crina Rida (74)

PLAY-OUT

CSȘ Târgoviște – Ladies Târgu Mureș 1-2
Au marcat: Adriana Istrate (65), David Marta (25, 69

*Partida ACS Fotbal Feminin Baia Mare – Banat Girls a fost amânată!
** Partida Piroș Security Arad – Univ. Galați va fi analizată la Comisia de Disciplină a FRF, după ce echipa oaspete nu a reușit să alinieze jucătoare suficiente pentru continuarea partidei