Campioana României s-a calificat în play-off-ul Europa League după succesul la limită, scor 1-0, pe terenul lui Djurgarden din Suedia. Și se află la un singur succes de faza grupelor.

Formația pregătită de Dan Petrescu a marcat singurul gol al partidei în minutul 55, atunci când centrarea din lovitură liberă a lui Ciprian Deac a fost reluată în poartă cu capul de Vinicius. În ultimul sfert de oră, Rondon putea mări avantajul, însă a lovit doar transversala.

În play-off-ul competiției, programat pe 1 octombrie, CFR Cluj va întâlni pe teren propriu pe KuPS Kuopio din Finlanda. Învingătoarea va evolua în grupele Europa League.

Au jucat pentru CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Vinicius, Burcă, Camora-cpt. – Bordeianu – Deac, Păun (Pereira 89), Djokovic – Rondon (Hoban, 90+3), Omrani (Debeljuh, 86). Antrenor: Dan Petrescu

Cealaltă reprezentantă a României rămasă în competiție, FCSB, a avut o misiune grea la Giurgiu în fața lui Slovan Liberec din Cehia.

Cu doar un jucător (Panțîru) dintre cei cu care a început campania europeană în august, roș-albaștrii, cu numeroase cazuri de COVID-19 în lot și în rândul staff-ului, au luptat pentru victorie având o echipă formată în special din tineri și fotbaliști transferați în ultimul moment.

Mai mult decât atât, FCSB a rămas și în zece încă din minutul 20, atunci când Ștefan Cană a fost eliminat pentru un fault ca ultim apărător.

Portarul Straton a fost salvator în mai multe rânduri în fața adversarilor, însă nu a mai putut face nimic la loviturile de cap ale lui Yusuf Helal, în minutul 64, și Rabusic, în minutul 82. Cea mai mare șansă de a marca a lui FCSB i-a aparținut lui Adrian Petre, în debutul reprizei secunde, însă ”scărița” sa a fost blocată de portarul advers. Scor final, FCSB – Slovan Liberec 0-2.

Au jucat pentru FCSB: Straton – Enache, Cană, Soiledis, Panțîru – Simion, Perianu-cpt., Șut – Petre (R. Ion, 68), Karanovic (Oct. Popescu, 10), Caiado. Antrenor: Mihai Pintilii

Federația Română de Fotbal urează mult succes lui CFR Cluj în play-off-ul Europa League și o felicită pe FCSB pentru parcursul european din acest sezon, unul complicat de cazurile de Covid-19.