După disputarea reprogramărilor de la mijlocul săptămânii doar în seria 6 a mai rămas necunoscut numele campioanei de iarnă din actuala ediţie a eşalonului al treilea.

CSO Cugir avea nevoie de o victorie, indiferent de scor, în meciul cu Sănătatea pentru a-i fura locul 1 la golaveraj Unirii Dej. Însă oaspeţii nu au fost de acord cu planurile cugirenilor şi la jumătatea primei reprize aveau 2-0 pe tabelă, prin reuşitele juniorului Urcan şi experimentatului Ciupe.

Păcurar (din penalty) a reaprins speranţele în tabăra gazdelor, dar Vitinha a dat cu piciorul egalării, ratând al doilea penalty primit de CSO. Totuşi Lupu a restabilit egalitatea, însă veteranul Tilincă (41 de ani şi aproape 4 luni!) i-a readus pe clujeni în avantaj cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar de joc.

Finalul a fost de foc, cu antrenorul-jucător al gazdelor eliminat direct şi cu o minge care a ţopăit pe transversala clujenilor, dar şi cu o egalare venită în al cincilea minut al prelungirilor, rezultat care însă i-a lăsat pe cugireni doar pe locul 2.

Miroslava a făcut scor pentru locul 1, reuşind şi (probabil) golul anului în România

Aşa cum era de aşteptat, în seria 1, Ştiinţa Miroslava nu a avut emoţii cu ultima clasată CSM Paşcani. Asăvoaiei a fost vedeta meciului cu două reuşite una mai frumoasă decât cealaltă. Prima a fost lovitură liberă “pusă cu mâna” în vinclul oaspeţilor, iar la a doua cuvintele sunt de prisos, după un superb gol acrobatic cu călcâiul, “scorpionul” reuşit de mijlocaşul Ştiinţei făcând deja înconjurul Internetului.

Penalty-ul lui Florean şi reuşita pe contraatac a lui Irinel Popescu au completat recitalul Miroslavei, care va ierna pe primul loc în seria 1, pe un podium cu trei echipe la egalitate de puncte, dar despărţite de golaveraj, cu Ştiinţa la +19, Foresta Suceava la +16 şi Bucovina Rădăuţi la +12

Seria 6 este singura în care nu s-a stabilit încă cine va termina 2020, verdictul urmând a se da sâmbătă, după meciul dintre Unirea Bascov şi Sporting Roşiori. Teleormănenii se află acum la trei puncte în spatele celor de la Filiaşi, învingători la scor în reprogramarea cu Potcoava, scor 5-0. Având la acest moment un golaveraj superior doljenilor, Sporting Roşiori are nevoie doar de o victorie în meciul de sâmbătă, situaţie în care va încheia anul pe locul 1.